Status

Духовни разговор оца Гаврила са братом Ј...      A-   A+

*** Помаже Бог, оче, Гаврило, благословите! Хвала Вам што сте ми се одазвали. Занима ме колико порука добијете дневно и кад Ви спавате, кад сте будни овако касно?

отац Гаврило - Бог благословио, брате! Пастир мора да бди над својим стадом, иначе вукови ће се прикрасти и зграбиће коју немоћну овчицу из стада...

*** Бог да нам Вас поживи 100 година, оче!

отац Гаврило - И после телесне смрти човек живи, јер остају његова дела, било да су добра или лоша...А, ти, брате, којим добром се јављаш?

*** Оче, 3-4 године сам постио средом и петком, па сам прекинуо, мада знам да то не ваља.Тако је било до Митровдана 2007. године, када смо отишли на Крсну славу до кума, који служи код Митрополита Амфилохија на Цетињу. До тада сам, срамота је рећи, ретко ишао у Цркву.Узевши благослов од Митрополита, почео сам да постим сваку среду и петак, сваки пост, па макар и недељу дана на води за причест. Цркву посећујем кад год могу, понекад 2-3 пута недељно. Благослов сам узео и овог Митровдана. Девојка ми је трудна, Богу хвала, женим се у мају...Хвала ти, Боже, и нека буде воља твоја!

отац Гаврило - Како кажеш да ти је девојка, кад је трудна? Девојаштво је отишло. Она је сада нешто измедју. На путу је да буде жена када будете озаконили свој брак у Цркви. Тек онда ћете постати муж и жена, а дете, које ће се родити биће ванбрачно и тако ће се и уписати у црквене књиге приликом крштења, значи као ванбрачно. А, како си ти као побожан човек дозволио да ти се догоди?

*** Како ванбрачно, оче? Венчаћемо се у Цркви у мају, а термин за породјај је у септембру. Да ли је то грех што ће дете бити тако уписано?

отац Гаврило - Да, али остала је у другом стању пре него што сте озаконили брак. Ако сам добро разумео, прекршили сте седму заповест Божију.

*** Оче Гаврило, молим Вас да Вашом срдачном молитвом умолите Господа Бога да нам опрости грех, који смо учинили!

отац Гаврило - Вас двоје идите код свог свештеника и исповедајте се!

*** Свакако, оче. Постоји ли могућност, оче, да добијем од Вас икону Богородице Лепавинске?

отац Гаврило - Није неизводљиво... Колико је теби година, брате, а колико твојој бившој девојци, а будућој жени? Чиме се бавите? Да ли је и она побожна као и ти?

*** Мени је 32 године, а њој 26. Она није у вери баш као ја. Ја волим да слушам духовну музику, да прочитам поуке стараца, житија светих и трудим се да живим колико год могу више Богоугодно, док она то не практикује баш толико, али верује у Бога, што је најбитније. Ја сам медицински радник, а она продавац. Има радне навике, није лења.

отац Гаврило - Трудите се да будете добри верници, да медју вама влада љубав и слога у будућем браку кад га будете озаконили.

*** Хвала Вам, драги оче. Молим Вас да се молите Богу за нас. Надам се да Вам нисам сметао и, ако Бог да, да опет причамо овако срдачно.

отац Гаврило - Да ли си ти то можда на дежурству?

*** Нисам, оче. Не би ваљало да сам дежурни, а пацијенти да буду сами док сам ја на интернету.

отац Гаврило - Може да се прави и која кратка пауза, па да се изадје на интернет, ако је за духовну корист. Много је боље него кафица и цигарета, јер на ноћном дежурству се по немоћи људској и од дневног умора од разних породичних и кућних обавеза, лако заспи.

*** Ја сам пушио преко 10 година и, када смо били у фебруару на Златибору, у тамошњој цркви сам се зарекао да цигарету нећу запалити док ми се супруга не породи, и ево већ су прошла два месеца без никотина. Да сам обећао себи, можда бих себе и преварио, али се не усудјујем да преварим Бога.

отац Гаврило - Нека ти Бог буде у помоћи да устрајеш на датом обећењу и да не узимаш цигарете ни после родјења детета.

*** Хвала Вам, оче. Желим Вам лаку и мирну ноћ и нека Вас Добри Бог чува.
Лаку ноћ Вама и свима у манастиру. Оче, благословите!

отац Гаврило - Бог благословио и лаку ноћ. АМИН!

На дан светог Алексија Човека Божијег, 2009. год.

Број посјета од 23. Априла 2009. године