PRAZNIK SVETOG JOVANA KRSTITELjA PROSLAVLjEN U ZAGREBU

U srijedu, 20. januara 2016. godine, na praznik Sabora Svetog Jovana Krstitelja, Predstojatelj Crkve Božije u Zagrebu i Ljubljani, Njegovo Visokopreosveštenstvo Mitropolit zagrebačko-ljubljanski gospodin dr Porfirije, proslavio je svoju Krsnu slavu, Svetoga Jovana Krstitelja.

Evharistijskim sabranjem načalstvovao je Episkop zvorničko-tuzlanski Gospodin Hrizostom koji je dan ranije prisustvovao i navečerju praznika u Sabornom hramu.

Uz mitropolita Porfirija, episkopu Hrizostomu na liturgijskom sabranju sasluživali su Episkop dalmatinski gospodin Fotije i Episkop bregalnički gospodin Marko, arhimandrit Gavrilo iz manastira Lepavine, arhimandrit Danilo ( Ljubotina ), arhimandrit Nikodim iz manastira Krke, sveštenstvo eparhija dalmatinske, bregalničke, beogradsko-karlovačke i zagrebačko-ljubljanske. Pojanjem su bogosluženje ukrasile sestre iz manastira Žiče i hor Svetopreobraženskog hrama predvođen dirigenticom Ivanom Srbljan. Liturgiji je prisustvovao dr Mileta Radojević, direktor Uprave za saradnju s crkvama i verskim zajednicama Vlade Republike Srbije.

Domaćin, mitropolit Porfirije srdačno se zahvalio episkopima i gostima na ukazanoj bratskoj ljubavi i časti koju su učinili dolaskom na njegovu Krsnu slavu, ali i na velikoj duhovnoj radosti koju je doživjela Crkva u Zagrebu njihovom posjetom i ovim liturgijskim sabranjem. Potom se vjernicima i domaćinu obratio episkop Fotije govoreći o Svetom Jovanu Krstitelju koji je spojio Stari i Novi zavjet.

- Zaista je univerzalna poruka Svetog Jovana Krstitelja koji kaže: Pokajte se! To nam je put u vječni život. To nam je priprema za susret sa Hristom. To je ono što su radile  mudre djevojake u jevanđelju. Pokajale su se i zadobile blagodat Duha Svetoga. To je i nama potrebno, rekao je episkop Fotije i naglasio da riječi Svetog Jovana Krstitelja na Jordanu nisu bile samo istorijske, da prolazi obličje Staroga zavjeta kao sjenka i formira se novozavjetna Crkva, nego i eshatološke.

- Pri tom, upozorio je episkop Fotije, neprestano danas govorimo o miru, a čujemo samo za ratove. Današnjem čovjeku ništa nije tako potrebno kao pokajanje, istakao je Preosvećeni vladika Fotije.

Episkop Fotije je čestitajući Mitropolitu Krsnu slavu podsjetio da, uz brojne porodice pravoslavnih Srba, Svetog Jovana više otaca iz bratstva manastira Kovilj proslavlja kao svog pokrovitelja, kao i Njihova Preosveštenstva Episkopi Bački Irinej i Slavonski Jovan. Mitropolitu Porfiriju je Krsnu slavu čestitao i Episkop Hrizostom.

Nakon Liturgije u svečanoj sali Duhovnog centra u Zagrebu Episkop Hrizostom blagoslovio je slavski kolač i koljivo.

Slavskom ručku prisustvovao je uzoriti kardinal Josip Bozanić, Nadbiskup zagrebački, predsjednik Hrvatskog sabora akademik Željko Reiner, gospodin Milan Bandić, gradonačelnik Grada Zagreba, gospođa Mira Nikolić, ambasador Republike Srbije, gospodin Anvar Azimov, ambasador Ruske federacije, gospodin Milorad Pupovac, predsjednik Srpskog narodnog vijeća, gospodin Damir Boras, rektor Sveučilišta u Zagrebu. U večernjim satima,pripremljena je slavska večera, a sa jednakom domaćinskom pažnjom i bratskom ljubavlju, Mitropolit je dočekao Episkopa vranjskog Pahomija, Episkopa kruševačkog Davida, Episkopa austrijsko-švajcarskog Andreja i Episkopa jegarskog Jeronima. Dragi gosti na večeri su bili gospodin Ivo Josipović, bivši predsjednik Republike Hrvatske, zatim Vlado Košić, Biskup sisački. Uz već pomenute zvanice i drage goste, slavskom druženju odazvali su se brojni uzvanici, prijatelji i predstavnici javnog, političkog i društvenog života Srbije i Hrvatske.

<<<  KLIKNI
BESEDA NJEGOVOG VISOKOPREOSVEŠTENSTVA MITROPOLITA ZAGREBAČKO-LJUBLJANSKOG GOSPODINA PORFIRIJA I EPISKOPA DALMATINSKOG G.FOTIJA

IMG_2242IMG_2243IMG_2244IMG_2245IMG_2246IMG_2247.1IMG_2247.2IMG_2247.5IMG_2248IMG_2249IMG_2250IMG_2251

Izvor: http://www.mitropolija-zagrebacka.org/index.php/2009-12-10-13-19-04/858-pr-zni-sv-g-v-n-rs-i-lj-pr-sl-vlj-n-u-z-gr-bu