МАНАСТИР ЛЕПАВИНА - СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

АКАТИСТ

ЧУДОТВОРНОЈ ИКОНИ МАЈКЕ БОЖЈЕ ЛЕПАВИНСКЕ

Manastir Lepavina

Погледајте који нам је рејтинг на Интернету?

Prva verzija sajta

Druga verzija sajta

ПРИРОДНЕ ЛЕПОТЕ СВЕТА

...Све си премудрошћу створио" (Пс.103,24)

РЕЗУЛТАТИ АНКЕТЕ О

РАДИО БЛАГОВЕСТИ

ВИЊЕТЕ И УКРАСНА СЛОВА

ВИЗАНТИЈСКЕ ИКОНЕ ФРЕСКЕ И ВИЊЕТЕ

РАЗГОВОР СА АРХИМАНДРИТОМ ГАВРИЛОМ О МОДЕРНИМ ТЕХНЛОГИЈАМА

КРОЗ МИСИОНАРСКИ РАД ОЦА ГАВРИЛА

РЕЛИГИЈЕ И ИНТЕРНЕТ

РАЗГОВОР АХРИМАНДРИТА ГАВРИЛА ВУЧКОВИЋА СА ПРИМ.ДР РАДЕТОМ КАЛАМАНДОМ

ВИРТУАЛНА ПОРОДИЦА АРХИМАНДРИТА ГАВРИЛА ВУЧКОВИЋА

МИКРО КЊИГА - ИНТЕРНЕТ КЊИЖАРА

Manastir Lepavina

ДУХОВНА ДЕЦА СВОМЕ ОЦУ ГАВРИЛУ ЛЕПАВИНСКОМ У ЧАСТ ПОЛА ВЕКА ЊЕГОВОГ ДУХОВНОГ ПОДВИГА

ПРЕКО ФЕЈСБУКА ДО ДУХОВНОСТИ

РАЗГОВОР СА РАДОМИРОМ ВУЧИЋЕМ

DIGITALNA TEHNOLOGIJA U MISIJI CRKVE

ДИГИТАЛНА ТЕХНОЛОГИЈА У МИСИЈИ ЦРКВЕ

ВЕБМАСТЕР НЕНАД БАДОВИНАЦ У ЈУТАРЊЕМ ПРОГРАМУ РАДИЈА СЛОВОЉУБВЕ

ЧУДО У МАНАСТИРУ СВЕТЕ МЕЛАНИЈЕ РИМЉАНКЕ

о.Доситеј поред остатака покојне Хаджи Петроније

У крипти манастира свете Меланије Римљанке у Зрењанину, у зарђалом и распаднутом сандуку пронађено очувано тело прве игуманије овог манастира, која је умрла пре педесет година..

ЗРЕЊАНИН
- У крипти манастира свете Меланије Римљанке у Зрењанину, у зарђалом и распаднутом сандуку пронађено је нетакнуто тело прве игуманије овог манастира, која је умрла пре педесет година! Игуманија Хаджи Петронија Спаковски, која је у световном животу била позната зрењанинска песникиња и учитељица, и даље на себи има монашку одору и крст око врата, који су и после пола века проведених под темељима цркве остали у савршеном стању.

Поред тела пронађено је и црвено ускршње јаје које је игуманија пре више од пола века донела са хаджилука из Јерусалима, јединог места на ком се налази још један манастир посвећен светој Меланији. Темеље капеле зрењанинског манастира, која се помиње у списима из треће деценије 1. века, поставио је Арсеније Трећи Чарнојевић, а оснивач манастира свете Меланије је некадашњи епископ Георгије Летић.

Приликом честих рушења и реновирања првобитног манастира, крипта са телима Летићевих родитеља и сестре Олге, као и игуманије Петроније, последњих деценија је била зазидана и није јој се знала тачна локација. Пронађена је тек након што је, на иницијативу једног Новосађанина, који је желео да остане анониман, отпочело ново реновирање и проширење манастира.

Приликом отварања крипте, широке неколико метара и високе свега метар и по, пронађено је пет ковчега који су стајали потпуно испретурани. Првобитно изненађење присутних због гробнице која је деловала оскрнављено смирило се када се садашња игуманија сетила да је пре неколико година манастир био поплављен, и да је вероватно подземна вода испомерала сандуке.

Није било објашњења како је пронађено тело прве игуманије остало нетакнуто. Иако је метални ковчег потпуно иструнуо и распао се на сам покушај радника да га подигну, на поду крипте остало је Петронијино тело у савршеном стању. Испод монахињине одоре севнуо је крст са којим је сахрањена, као и бројанице које је држала у руци. Поред ње пронађено је свега неколико костију, за које се испоставило да су припадале монахињи Емилији, која је преминула годину дана након игуманијине смрти!

Након овог невероватног открића обављен је панахидо - посебна врста парастоса, који је обавио епископ банатски Никанор, после чега су остаци игуманије и монахиње, уз посебне црквене обреде, поново положени у сређену крипту.

Чудотворни извор

Манастир свете Меланије Римљанке, иначе прве жене светице, познат је и по чудотворном извору старом милионима година. Према мишљењу стручњака, вода са овог извора долази чак из алпског слива и савршеног је квалитета. Мада је извор пре неколико година пресушио, водена жила је поново прорадила пре две године, управо када је у Војводини владала страховита суша.

А. Лалић

Извор: Курир, 11.10.2006.

Прочитано: 6411 пута

Krst