МАНАСТИР ЛЕПАВИНА - СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

АКАТИСТ

ЧУДОТВОРНОЈ ИКОНИ МАЈКЕ БОЖЈЕ ЛЕПАВИНСКЕ

Manastir Lepavina

Погледајте који нам је рејтинг на Интернету?

Prva verzija sajta

Druga verzija sajta

ПРИРОДНЕ ЛЕПОТЕ СВЕТА

...Све си премудрошћу створио" (Пс.103,24)

РЕЗУЛТАТИ АНКЕТЕ О

РАДИО БЛАГОВЕСТИ

ВИЊЕТЕ И УКРАСНА СЛОВА

ВИЗАНТИЈСКЕ ИКОНЕ ФРЕСКЕ И ВИЊЕТЕ

РАЗГОВОР СА АРХИМАНДРИТОМ ГАВРИЛОМ О МОДЕРНИМ ТЕХНЛОГИЈАМА

КРОЗ МИСИОНАРСКИ РАД ОЦА ГАВРИЛА

РЕЛИГИЈЕ И ИНТЕРНЕТ

РАЗГОВОР АХРИМАНДРИТА ГАВРИЛА ВУЧКОВИЋА СА ПРИМ.ДР РАДЕТОМ КАЛАМАНДОМ

ВИРТУАЛНА ПОРОДИЦА АРХИМАНДРИТА ГАВРИЛА ВУЧКОВИЋА

МИКРО КЊИГА - ИНТЕРНЕТ КЊИЖАРА

Manastir Lepavina

ДУХОВНА ДЕЦА СВОМЕ ОЦУ ГАВРИЛУ ЛЕПАВИНСКОМ У ЧАСТ ПОЛА ВЕКА ЊЕГОВОГ ДУХОВНОГ ПОДВИГА

ПРЕКО ФЕЈСБУКА ДО ДУХОВНОСТИ

РАЗГОВОР СА РАДОМИРОМ ВУЧИЋЕМ

DIGITALNA TEHNOLOGIJA U MISIJI CRKVE

ДИГИТАЛНА ТЕХНОЛОГИЈА У МИСИЈИ ЦРКВЕ

ВЕБМАСТЕР НЕНАД БАДОВИНАЦ У ЈУТАРЊЕМ ПРОГРАМУ РАДИЈА СЛОВОЉУБВЕ

ИНТЕРВЈУ АРХИМАНДРИТА ГАВРИЛА МАГАЗИНУ "СТАТУС"

ДУХОВНОСТ НА МРЕЖИ

Интервју са архимандритом Гаврилом (Вучковићем) објављен у магазину "СТАТУС" бр.110 за Март/2012 . Разговор водио новинар Марко Недељковић.

MAGAZIN "STATUS"
<<<<<KLIKNI I PROČITAJ >>>>>

У магазину "Статус" од 8. марта о.г. објављен је чланак Виртуелно мисионарење у оквиру рубрике Духовност на мрежи. Како је Црква духовна институција која увек иде испред времена, потпуно је незамисливо да у ери нових технологија Црква не искористи тај васељенски простор, дат само по Божијем допуштењу, за своју мисионарску делатност. Архимандрит отац Гаврило Лепавински сматра се данас најактивнијим, па према томе и најпознатијим српским виртуелним мисионаром. Шта значи мисионарити у Цркви? Значи доносити Истину и Реч Божију до верника, загрејати његово срце за Господа у управити га на Пут Спасења, јер Псалмопојац каже: "Жедна је душа моја Бога, Бога Живога", а Јеванђеље:"Идите и проповодајте (Реч Божију) по целом свету" . Дакле, потреба за проповедањем Речи Божије је иста и пре и после појаве Интернета. Једина је разлика што се сада Реч Господња, речи Светих Отаца и угодника Божијих могу да чују на свим меридијанима за врло кратко време. И овај Богом даровани и благодатни дар Црква треба да умножи и умножи...

Неки сматрају да овај вид мисионарења може да доведе до отуђености од Литургијског живота верника. На то отац Гаврило каже: "Ни једна од седам Светих Тајни не може да се прими "виртуелно". Тамо где нема Свете Евхаристије, Исповести и Причешћа, црквени живот се само симулира. Али, у хришћанском животу, међутим, веома битну улогу има и црквена мисија, проповедање, Речи Јеванђеља, а та мисија се може спроводити и на Интернету".

Дакле, и Апостоли су ишли по свему свету да проповедају Реч Божију и тако стварали тело Цркве. И, без обзира што постоје како прави верници, тако и они обредни, не стоји бојазан да ће верници стварни литургијски живот због мисионарења путем интернета заменити дружењем на разним духовним форумима. Већа је вероватноћа да ће неко ко можда и случајно наиђе на неки духовни текст, живу проповед или житија Светих, пожелети да дође у Цркву и да буде Причасних Светих Божијих Тајни.

Управо због тога отац Гаврило и каже: "Не може се занемарити чињеница да у Србији два милоина грађана свакодневно користи Интернет. То је један од најбитнијх разлога да црквена лица буду што присутнија на Интернету и сведоче истину хришћанске вере. Млади, и не само они, добар део свог друштвеног живота остварују на Интернету, а просвећујућа и мисионарска улога црквених лица је да међу њима шире знања о истинама вере, о Православљу и правоживљу управо да стварно учешће у литургијској заједници не остане неостварено...".

Велику улогу управо у мисионарској делатности има и овај интервју са оцем Гаврилом у оквиру ове рубрике чиме брани и подстиче огромну мисионарску улогу Цркве у свим временима.

Свако добро од Господа!

Танкосава Дамјановић

КОМЕНТАРИ СА ФЕЈСБУК ПРОФИЛА О.ГАВРИЛА

Снезана Петковиц
Помазе Бог Оце Гарило и помазе на све могуце нацине и кроз људе и кроз сва средства комуникације а поготово тамо где вреба опасност од свакојаких замки...Велика сте нам подрска и прави пример како цовек мозе дати пуно висе од себе и онда када изгледа да је "одрадио" своје увиди да посла тек има и храбро га се прихвата поред свих својих дузности и година Ви налазите у свом хрисцанском срцу толико стрпљења и љубави за сваког од нас... Ту сте кроз молитву,кроз поуке ,кроз едукацију...Ту сте Хвала Богу!

Прочитано: 12156 пута

Krst
Njegovo Visokopreosvestenstvo Mitropolit G. Porfirije

Његово Високопреосвештенство Митрополит Г. Порфирије