МАНАСТИР ЛЕПАВИНА - СРПСКА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА

СЛУЖБА

ЧУДОТВОРНОЈ ИКОНИ МАЈКЕ БОЖЈЕ ЛЕПАВИНСКЕ

Manastir Lepavina

Погледајте који нам је рејтинг на Интернету?

Prva verzija sajta

Druga verzija sajta

ПРИРОДНЕ ЛЕПОТЕ СВЕТА

...Све си премудрошћу створио" (Пс.103,24)

РЕЗУЛТАТИ АНКЕТЕ О

РАДИО БЛАГОВЕСТИ

ВИЊЕТЕ И УКРАСНА СЛОВА

ВИЗАНТИЈСКЕ ИКОНЕ ФРЕСКЕ И ВИЊЕТЕ

РАЗГОВОР СА АРХИМАНДРИТОМ ГАВРИЛОМ О МОДЕРНИМ ТЕХНЛОГИЈАМА

КРОЗ МИСИОНАРСКИ РАД ОЦА ГАВРИЛА

РЕЛИГИЈЕ И ИНТЕРНЕТ

РАЗГОВОР АХРИМАНДРИТА ГАВРИЛА ВУЧКОВИЋА СА ПРИМ.ДР РАДЕТОМ КАЛАМАНДОМ

ВИРТУАЛНА ПОРОДИЦА АРХИМАНДРИТА ГАВРИЛА ВУЧКОВИЋА

МИКРО КЊИГА - ИНТЕРНЕТ КЊИЖАРА

Manastir Lepavina

ДУХОВНА ДЕЦА СВОМЕ ОЦУ ГАВРИЛУ ЛЕПАВИНСКОМ У ЧАСТ ПОЛА ВЕКА ЊЕГОВОГ ДУХОВНОГ ПОДВИГА

ПРЕКО ФЕЈСБУКА ДО ДУХОВНОСТИ

РАЗГОВОР СА РАДОМИРОМ ВУЧИЋЕМ

DIGITALNA TEHNOLOGIJA U MISIJI CRKVE

ДИГИТАЛНА ТЕХНОЛОГИЈА У МИСИЈИ ЦРКВЕ

ВЕБМАСТЕР НЕНАД БАДОВИНАЦ У ЈУТАРЊЕМ ПРОГРАМУ РАДИЈА СЛОВОЉУБВЕ

Teleklik

Др Матеја Матејић, протојереј-ставрофор: "ПОСТИТИ ИЛИ НЕ ПОСТИТИ?"

Ускршњи пост је време насег духовног припремања за највеци хрисцански празник - Васкрсење Господа насега Исуса Христа. Смисао и сврху насега поста је врло лепо објаснио свети Јован Златоусти: "Ви знате да они који су позвани од неког цара или принца украсавају своје домове, а ви, брацо моја, који кроз свето прицесце примате Христа у свој духовни дом оцистите своја тела, оцистите га постом и украсите га скромносцу " (Беседа у цетврту недељу поста).

Насупрот тврдјењу неких нових богослова, једне православне цркве у Америци, да пост није услов за примање светога прицесца, јасно се види из уцења Светих Отаца да јесте. Осим тога, ти нови богослови треба да погледају одлуке Сабора у Картаги одрзаног 391. године које изрицито захтевају пост као услов за примање светога прицесца. Најбољи разлози за подстицање на пост, а не омаловазавање поста, могу се такодје наци у уцењу Светих Отаца. Сами они су на себи осетили благотворне последице поста и схватили његову изванредну вазност.

Постоји велики број Светих Отаца који су писали или говорили о овоме, али ја цу овде цитирати само светога Јована Златоустог, светило Цркве из 4. века, који не само да је нагласио вазност поста, него је јасно указао на то да истински пост није само уздрзавање од извесне хране, него такодје и духовно обновљење.

Христос нам је, из љубави за нас, и због Његове зеље да нас уцини наследницима Његовог царства, објавио ста му је све по вољи. Из истог разлога, Он је такодје установио дане поста да бисмо у тим данима постом и бдењем могли да се оцистимо од свих грехова које смо уцинили у току године и приблизили се Богу кроз молитве, спирајуци насе грехове покајањем и сузама, отварајуци двери Царства делима милосрдја, одрзавајуци мир и љубав медју собом и сузбијањем насе гордости искреним смирењем срца.

У Беседи на месопусну недељу, исти отац и светитељ је изјавио: "Гле, дан спасења је на домаку: свети велики, скупоцени пост је установио нас Господ. Да га отпоцнемо цистеци насе дусе и тела од свакога зла. Ово су дани оцисцења. Ако смо згресили свадјом или гневом, лазима и оговарањем, зависцу или крадјом, осудјивањем других или пијанством, или блудом, или незајзљивосцу, одбацимо, брацо, сва та злодела која смо поцинили и прихватимо истинско покајање, да бисмо се Богу приблизили, уцестаним молитвама. Оперимо своје грехове сузама и молитвама, не да би нас људи видели и хвалили због насег поста, вец ради Свезнајуцег Бога. Пост је само десети део године. Дајте да славимо Бога макар за то време. Ако обицно много једемо и пијемо, ако се стално свадјамо и гневимо и цинимо друга гресна дела, како моземо добити опростај за своје грехове?"

За цетврту недељу поста свети Јован Златоусти је изговорио беседу која се мозе сматрати дивном химном посту: "Ако своју молитву не снабдете крилима, неце се уздици до Бога. Крила се састоје од поста, молитве и дела милосрдја. Пост није само уздрзавање од хране, вец такодје избегавање свих злих дела, разресавање свих уза и неправди. Опростите грехове васих близњих, јер не постите зато да осудјујете или да се свадјате. Ако не једете месо и ако сте се одрекли пица, засто се не одрекнете и свадје и гнева? Одрекли сте се вецере, али остајете врло дуго осудјујуци свакога и изговарајуци неподобне реци. "Нисам овакав пост изабрао", вели Господ. Ста вам користи да лисавате хране своје тело ако цините многа зла дела. Пост снази пророке; пост је изврсилац закона и стразар дуса; пост је цувар тела и његов сарадник; пост је непобедиво орузје противу непријатеља и њихових савезника; он је снага муценика и гонитељ злих духова; пост је извор врлина, водитељ свестеника; снага и лепота монаха, украс светитеља; јер без њега се ни слузбе Бозије не могу обављати; пост уздизе молитву до неба будуци њеним крилима у њеном лету ка висинама; пост даје степен цак и слузи; пост је мати здравља; водја омладине; лепота и доброта старости; потпора аскетама" (истакао М. М.).

Тако је говорио свети Јован Златоусти. Тако су говорили Свети Оци. У овом веку врхунског одсуства духовности, века потпуне предаје лицним страстима без обзира на последице, слусајмо Свете Оце и цинимо оно сто нам саветују. Да не омаловазавамо знацај поста и потребу за постом, јер он је скупоцено средство самодисциплине и духовне обнове.

Барбертон, Охио

1993.

Прочитано: 5440 пута

Njegovo Visokopreosvestenstvo Mitropolit G. Porfirije