BLAŽENOPOČIVŠI ARHIMANDRIT GAVRILO (VUČKOVIĆ) OSNOVAO JE ONLAJN RADIO BLAGOVESTI

Arhimandrit Gavrilo (Vučković) svojevremeno je napisao poruku slušaocima Radio Blagovesti: “Pomaže Bog, poštovani slušaoci, kao glavni i odgovorni urednik Radio Blagovesti, imam potrebnu da sa vama podelim ovo uvodno slovo u kojem ću vas detaljnije upoznati sa onlajn Radio Blagovesti. Naime, davne 2002. godine došao sam na ideju da realizujem danas široko poznati projekt onlajn radija. Nazvao sam ga “Radio Blagovesti”. U početnim danima emitovanja nije bilo mnogo slušalaca. Svega nekoliko priključenih kompjutera. No, to me nije obeshrabrilo, te sam i dalje nastavio sa emitovanjem radija. Proširio sam opseg duhovne muzike. Sve je to bilo relativno malo, ali u ono vreme tehnička dostignuća nisu omogućila veće rezultate.

Moj trud u sferi internet misionarenja primetio je sada blaženopočivši Mitropolit zagrebačko-ljubljanski Jovan, koji je u Manastiru Lepavini na Blagovesti 2006. godine blagoslovio daljnje emitovanje i proširenje opsega “Onlajn Radio Blagovesti”. Tako sam uz Božiju pomoć i pomoć Presvete Bogorodice od 26. februara 2009. godine, osim duhovne muzike uspeo da emitujem i jednočasovnu emisiju iz vlastite produkcije, koju sam emitovao od 21 do 22 časa. Emitovanje emisije obavljao sam na laptopu uz obične slušalice sa mikrofonom. Shvatio sam da je prošlo vreme kada je bila potrebna skupa oprema kako bi se emitovao lokalni radio program, a da istovremeno radio signal nije mogao da se čuje u drugi deo grada ili u obližnje selo. Tehnička dostignuća mi omogućuju da svakodnevno jednim pritiskom na dugme računara aktiviram radio program i tada svakodnevno uživo emitujem čitanje akatista Gospodu Isusu Hristu ili Presvetoj Bogorodici, kao i razne poučne tekstove iz duhovnih knjiga. Svaku emitovanu emisiju sam arhivirao na računar i naknadno sam je postavio da bude dostupna posetiocima web stranice.

Obradovao me e-mail jednog Indijca koji je došao do te postavljene arhive i tamo pronašao emisije u mp3 formatu, koje je kopirao na prenosni plajer i slušao ih na putu do posla. Na posao je po njegovim rečima došao toliko radostan i opušten da su mu ljudi sa posla prilazili i pitali ga šta mu se to dogodilo! Prevod čitanog akatista mu uopšte nije bio potreban, jer se molitva osetila na tu daljinu i putem tih elektronskih uređaja.

Ljudi postaju svesni potrebe za duhovnom hranom. Slušajući Radio Blagovesti u blizini srca im postaje toplije, a neretko zaplaču kada čuju dirljive tekstove iz svetogorskih knjiga, duhovnu muziku, kao i ostale emisije koje svakodnevno emitujem na onlajn radiju. S vremenom, kako je tehnologija onlajn radija napredovala, omogućeno mi je da uređujem program radija tokom celog dana. Tako da od 2012. godine uređujem 24-časovni radio program, postavljam emisije, pronalazim nove duhovne sadržaje na internetu te ih delim sa slušaocima Radio Blagovesti. Na taj način samostalno upravljam sa celokupnim emitovanim programom i uz pomoć tehnoloških dostignuća po broju slušanosti približio sam se našim velikim pomesnim crkvenim radio stanicama, Radio Slovo ljubve i Radio Svetigora. Celokupni radio program obogatio sam sa mnoštvom duhovne muzike, emisijama o zdravlju, kulturi, istoriji, te akatistom Presvetoj Bogorodici koji se emituje svakodnevno u podne, zatim u 21 sat, kada emitujem emisije iz arhive, te u ponoć.

U ponudi za radio program uređujem vlastitu radio emisiju “Tihi glas”, koju produkujem sa svojim saradnicima. Novitet u 2015. godini je internet stranica koju sam posvetio radu i emitovanju Radio Blagovesti, a koja služi za informisanje slušaoca o novostima u radu onlajn radija. Dolaskom na ovu stranicu automatski se na vašem računaru pokreće emitovanje Radio Blagovesti, ali uz to imate mogućnost i da na svojim mobilnim telefonima gde god da se nalazite slušate radio signal onlajn Radio Blagovesti i tako neprestano budete u kontaktu sa Manastirom Lepavinom gde god da se nalazite u svetu.

S blagoslovom iz manastira Lepavina, Arhimandrit Gavrilo (Vučković)”

Iz poslušnosti prema našem duhovnom ocu, blaženopočivšem arhimandritu Gavrilu, uredništvo radio Blagovesti najstavlja sa uređenjem radijskog programa i nakon očevog upokojenja (12.04.2017.). Prilikom uređenja i emitovanja radijskog programa, koristimo identičnu uredničku matricu kakvu je definisao arhim. Gavrilo (Vučković).

Nenad Badovinac, webmaster sajta manastira Lepavine.

Kliknite na "Share" dugme i podelite emisiju na svom facebook profilu

Smrtovnice Osmrtnice