STARAC JEFREM – O DUHOVNOM ŽIVOTU I MODERNOM ČOVEKU

Starac Jefrem, Iguman Vatopedski, je održao predavanje pred 600 ljudi u Atini, Januara 23, 2014 godine. Tema je bila o modernom čoveku i duhovnom životu.

Među onima koji su bili prisutni bio je Mitropolit Hrizostom iz Dodone, kao i mnogi sveštenici, monasi, studenti, i mnogi drugi ljudi.

Nakon molitve pre početka predavanja rekao je između ostalog i ovo što sledi:

Svi mi koji živimo u modernom svetu opravdavamo sve i živimo kako nama odgovara. Mi ne živimo pravi duhovni život i ne volimo da ispunjavamo Crkvene zapovesti.

Često ne prihvatamo ono što nam Crkva nudi. Mnogi se ne ispovedaju, i konstantno samo odlažu ispovest i ne dolaze da se ispovedaju.

Ako ispunjavamo zapovesti Božije, Blagodat Duha Svetoga će ući u naša srca. Samo tada će naši životi imati smisao, jer tada duša oseća Boga.

Iako smo u Crkvi mi ne volimo da ispunjavamo pravila Crkve. To je postalo kao moda među mladima. Ali ne sme da bude tako. Ako ste negde zaposleni i ako ne ispunjavate pravila onoga ko vas je zaposlio sigurno će vas odpustiti. Svako ko želi da bude u Crkvi ispunjava njene zapovesti. Zapovesti nisu katalog koja vam služi da postanete moralni, već su zapovesti tajna. Ako ispunjavate Crkvene zapovesti dobićete Božansku Blagodat. Sveti Pajsije je govorio da Crkva ima blago koje srce čovekovo može da oseti.
Svetost je ključ koji otvara Jevanđelje, zbog toga su Sveti Oci interpretirali Sveto Pismo. Prvo uđi u duh Otaca, pa onda otvori Jevanđelje. Ako pratimo svetitelje, onda pratimo siguran put spasenja.

Obmane se često predstavljaju kao blagodat, zbog toga nam je potreban pravi duhovni otac, ne onaj koji čini čuda već onaj koji ima dar razlikovanja duhova. Na takve duhovne oce treba da se oslonimo.

Sveti Porfirije je govorio da je samo u Crkvi nalazio Blagodat.

Ljudi se danas ne mole, tako da Sveti Duh nije prisutan u njihovim životima.

Mi postajemo duhovno slabi kada se ne molimo Bogu.

Na žalost za mmnoge je svestost i mogućnost postati svetitelj samo nešto napisano na papiru.

Ljudi izvršavaju samoubistva jer nemaju unutrašnju snagu, a ta unutrašnja snaga se može dobiti samo u Crkvi.

Danas je ateizam moderan.

Grčku je komunizam povredio, ali nikada nije vladao Grčkom kao što je Srbijom i Rusijom. Mi smo glavni grad Pravoslavlja i zbog toga Grci treba uvek da se raduju i vesele što su Pravoslavni.

Veoma je važno prihvatiti Crkvu, Svetu Liturgiju, i ispunjavati Kanone Svetih Otaca.

Duša je zdrava kada je gladna Boga.

Monasi se hrane Božanskom Blagodaću i plodovima Duha Svetoga.

Sloboda nije da možete ići gde god poželite i da možete raditi šta god poželite. Sloboda je sloboda od strasti. Slobodan je onaj koji poznaje Hrista.

Na kraju predavanja, Starac Jefrem i Mitropolit Hrizostom su prerezali vasilopitu i podelili je narodu.

Prevod sa engleskog: čtec Vladimir (Srbljak)

Izvor:http://www.pravmir.com/elder_ephraim_gave_lecture_contemporary_man_spiritual_life/