NEDJELJA PRAVOSLAVLJA U TRSTU

U Nedjelju Pravoslavlja Njegovo Visokopreosveštenstvo Mitropolit zagrebačko-ljubljanski i cijele Italije G. JOVAN uz sasluženje protojereja stavrofora Raška Radovića, služio je Svetu Arhijerejsku Liturgiju u hramu Sv. Spiridona u Trstu... Tradicionalno veliki broj vjernih okuplja se u ovoj nedjelji u svojoj crkvi. Mnoštvo onih koji su se spremili za Sv. pričešće, pričestio je Visokopreosvećeni Mitropolit. Na kraju Liturgije osveštano je slavsko žito i prerezan slavski kolač za slavu Sv. Simeona Mirotočivog- krsnu slavu Kola srpskih sestara u Trstu, koje su ove godine proslavile desetogodišnjicu uspješnog rada. Slavsko žito i kolač pripremila je potpredsednica ASS-a gospođa Snežana Petrović sa suprugom Guido D Antonio.

image
Na kraju Svete Arhijerejske Liturgije, Njegovo Visokopreosveštenstvo Mitropolit zagrebačko-ljubljanski i cijele Italije G. JOVAN, odlikovao je zaslužne za posebne zasluge Srpskoj pravoslavnoj crkvi Mitropolije zagrebačko-ljubljanske i cijele Italije: na prijedlog SVETOG ARHIJEREJSKOG SINODA SRPSKE PRAVOSLAVNE CRKVE Gospodinu Velizaru Vasiću, dugogodišnjem bratstveniku Srpske pravoslavne crkvene opštine tršćanske, pojcu i crkvenjaku, visoko odlikovanje ORDEN SVETOG SAVE trećeg stepena.

image
Ordenom Kantakuzine-Katarine Branković prvoga reda: Guido D Antonio i Gospođu Snežanu Petrović, potpredsednicu ASS-a Ordenom drugoga reda: Olga Jovanović-Milić Milica Vračarić Đorđe Sekulić Božica Vasić Živislavka Cvetković Dušica Miladinović Anđelka Vuković Dušanka Đorđević Olga Kostić Božidarka Jovetić Živanka Jovanović
image
Poslije bogoslužbenog dijela slavlja, članice Kola srpskih sestara priredile su slavsku trpezu za sve goste u prostorijama C.O. tršćanske. Na ovaj najljepši način proslavljena je Nedjelja Pravoslavlja u tršćanskom hramu Sv. Spiridona.

Izvor: http://www.mitropolija-zagrebacka.org/dogadjanja.htm 26.02.2007.