PRAVOSLAVLJE U JAPANU DANAS

Autonomna Japanska Pravoslavna Crkva ima problema u svojoj misiji: ljudi u “zemlji izlazećeg sunca” ne žure da budu kršteni.

Za “Izvestiu Daily“, Mitropolit Tokija i celog Japana Danilo kaže da imaju nove vernike koji su se krstili, ali da su to uglavnom deca iz mešovitih brakova između Japanaca i Rusa. U proseku, godišnje ima oko 20-30 novih Pravoslavnih vernika.

Na osnovu statističkih podataka u zemlji ima trideset hiljada Pravoslavnih vernika danas, a bilo ih je oko devedeset hiljada početkom XX veka. Od tada je podignuto 60 manjih crkava i kapela u kojima služi oko 30 sveštenika.

Posle Oktobarske Revolucije, Pravoslavni Japanci su ostavljeni sami sebi, a to nije pomoglo u širenju Pravoslavnog Hrišćanstva. U poslednjih nekoliko godina, Japanci su se fokusirali na svoje osnovne potrebe, često zaboravljajući da postoji nešto mnogo važnije, poručuje Mitropolit.

Mitropolit kaže da veoma mali broj Japanaca želi da ide u monaštvo.

U Japanskoj tradiciji nije običaj da ljudi budu sami, oni žele da imaju porodice. Kada je Patrijarh Kiril dolazio u Japan rekao mi je da bi bilo dobro da imamo više monaha u Japanu. Ali gde da ih nađem? Imamo dva administratora za tri eparhije, a na meni je dupli posao. Sve je to razlog što ne mogu ni naslednika da nađem.

Ako bi neko iz Rusije postao naslednik onda bi Japanska Crkva izgubila autonomiju, tako da nam je potreban Japanac.

Japansku Pravoslavnu Crkvu je osnovao Sveti Nikola (Kasatkin) koji je iz Rusije došao u Japan 1861 godine odlukom Svetog Sinoda. On je osnovao i rukovodio Ruskom Pravoslavnom misijom u Japanu. Preveo je Sveto Pismo i Liturgijske knjige na Japanski i sagradio Crkvu Vaskrsenja u Tokiju.

Ruska Pravoslavna Crkva je kanonizovala Arhiepiskopa Nikolu 1970, a Moskovska Patrijaršija je dala autonomiju Japanskoj Pravoslavnoj Crkvi iste godine.

Prevod sa Engleskog: čtec Vladimir (Srbljak)
02.02.2016.

Izvor: Orthodoxy in Japan Today