JEROMONAH NIFONT JEVREMOVIĆ

Duhovnik manastira Gračanice

Jeromonah Nifont ( Ljubomir ) Jevremović rodio se 1907. u Bašinu kod Smederevske Palanke. U najburnije vreme prvog svetskog rata, 1915..

..1919. završio je osnovnu školu sa odličnim uspehom. U svojih 17 godina Ljubomir odlazi u Beograd u manastir Rakovicu i završava monašku školu 1928, a zatim odlazi u vojsku iz vojske monaši se u rasofora u manastir Miljkoviu sa imenom Naum. I u istom manastiru 1931. monaši se u malu shimu sa imenom Nifont, a iste godine beše rukopoložen od episkopa Jovana u čin jerođakona u Sabornoj crkvi u Ćupriji; nakon dve godine, 1933, biva rukopoložen od istog episkopa u čin jeromonaha u manastir Koporinu.

Pošto je u manastiru Miljkovu bilo veliko rusko bratsvo, gde je Nofont stekao veliko znanje i iskustvo, on biva premešten u manastir Sv. Romana, a 1941. postaje sabrat Gornjomatejevačkog manastira. Za kratko vreme bude postavljen za starešinu man. sv. Đorđa u Ajdanovcu, a 1943. bude interniran od okupatorske vojske u Bubanj, gde u zatvoru provede dve godine. U zatvoru je bio mnogo mučen i tučen, što svedoče mnogi ožiljci na njegovoj gglavi, i dva puta je izvođen na streljanje. Posle rata podignuo je u Ajdanovcu veliki konak, i tu se zadrži do 1952, a zatim pređe u manastir Sv. Prohora Pčinjskog. Usled smanjenosti monaštva na Kosovu, on 1955. pređe u Prizrensku eparhiju i nastani se u manastiru Gračanici 1960. Tu provede 17 godina. Pogreben je u manastiru Gračanici.

Opelo je izvršio ep. Pavle sa 13 sveštenika u prisustvu monaštva i naroda.

Uprava Manastira Gračanice Izvor: "PRAVOSLAVLJE" 15. APRIL 1979. Br.290 str.15

Prepisao: ARHIMANDRIT GAVRILO ( VUČKOVIĆ ) 29. OKTOBAR, 2007 g.