O SVEŠTENIČKOM BLAGOSLOVU

KOMENTARI NA POSTAVLjENE TEME SA PROFILA O.GAVRILA NA FEJSBUKU

o.Gavrilo
Sveštenoslužitelji (to jest ljudi koji su kroz Tajnu Sveštenstva dobili blagodat Duha Svetoga radi svešteničkog služenja Hristovoj Crkvi) – episkopi (arhijereji) i sveštenici (jereji) nas osenjuju krsnim znakom. To osenjivanje se naziva blagoslov.

Kada nas sveštenik ili episkop blagoslovi rukom, onda on tako spaja prste da oni predstavljaju slova IC XC, to jest Isus Hristos. To znači da nas preko sveštenika blagoslovi Sam Gospod naš Isus Hristos. I zato blagoslov sveštenoslužitelja treba da primamo sa strahopoštovanjem.

Kada u Crkvi sveštenici osenjuju narod Krstom ili Jevandjeljem, ikonom ili Čašom, onda se svi krste i prave pojasni poklon, a kada osenjuju svećama, blagosiljaju rukom ili kade, izgovaraju reči opšteg blagoslova “Mir svima” i druge, onda treba napraviti pojasni poklon bez krsnog znaka; tada ne treba sklapati svoje ruke kako se to radi pri ličnom blagoslovu, a tim pre ne prinositi ih ustima ili grudima.

Da bi se dobio lični blagoslov od sveštenika ili episkopa, treba krstoliko sklopiti ruke: desni dlan preko levog okrenuti nagore, izgovarajući reči: “Oče (ili Vladiko) blagoslovite”. Dobivši blagoslov, celivamo ruku koja nas blagosilja, - celivamo je kao nevidljivu ruku Samog Hrista Spasitelja. Kako kaže sveti Jovan Zlatoust, “ne blagosilja čovek, već Bog njegovom rukom i jezikom”. To je jasno I iz sveštenikovih reči: “Bog neka blagoslovi!” Prizivaj Božiji blagoslov ne samo u važnim stvarima i opasnim poduhvatima, već i u svim običnim životnim radnjama: na hranu kako bi je jeo na zdravlje; na svoj častan rad i uopšte za svaki tvoj dobar početak, kako bi on bio uspešan; na put kako bi bio srećan; na svoju decu kako bi ona rasla u veri i blagočestivosti; na svoju imovinu kako bi se ona umnožila na dobro tvoje i tvojih bližnjih.

Bez Božijeg blagoslova nijedno delo ne može imati uspeha. I zato su se naši blagočestivi preci trudili da svaki posao počinju posle molitve i primivši sveštenički blagoslov.

preuzeto sa http://www.pravmir.ru/article_656.html
prevod sa ruskog dr Radmila Maksimovic
Anđelka Marjanović
blagoslovi nas oče +
Vera Beric
...neka dragi Bog svima nama usadi u misli i srca ovo Oce, sto nam ovde ispricaste , kako bi do kraja SVI ljudi blagocestivi znali se pravilno klanjati Bogu i krstiti. Amin.
Marina Ristic Stojanovic
blagoslovite nas oce
Cvijeta Simic Jovcic
Oče blagoslovite +++