MANJINSKI MOZAIK: IKONOGRAFSKI SPOMENICI LEPAVINSKI

Ovaj put manastir Lepavinu i njegovu pet stoljeća dugu povijest predstavljamo kroz ikone i poznati ikonostas koji se smatra jednim od ljepših i vrjednijih u ovom dijelu Europe. Izradili su ga i postavili majstori klesarske radionice iz Bele Vode. Ikone - svete slike za ikonostas i carske dveri, izradio je poznati ruski umjetnik i ikonopisac Nikolaj Muhin.

Inače, Pravoslavna crkva najdetaljnije je razvila ikonopis i osobito štuje kult ikone koja zauzima središnje mjesto u životu njezinih vjernika. Tekstom ispod ikone nastoji se doprijeti do svetosti lika kojeg simbolizira slika. U povijesti pravoslavlja poznate su i čudotvorne ikone. Jedna takva nalazi se u manastiru Lepavina, a datira iz sredine 16. stoljeća. Posvećena je Presvetoj Bogorodici Lepavinskoj za koju se vežu mnogobrojna svjedočanstva iscjeljenja.

Realizator:  MARTINA MILJKOVIĆ
Montaža:  VLATKA ZADRO
Snimatelj:  LUKA STAMAĆ
Novinar:  ANDRIJANA GREGUR