ZAMIROTOČILA IKONA VOJNIKA JEVGENIJA RODIONOVA

Na crkveni praznik 20.  novembra 2oo2. godine održan je moleban i litija* (procesija) u �?ast mu�?enika Jevgenija. Jedan od vojnika, redov Andrej Zjablickij, vernik, pošto je pro�?itao kratak sadržaj o životu Jevgenija Rodionova i izrazio veliku privrženost i ljubav prema njegovoj li�?nosti, držao je u rukama crkvenu ikonu sa likom svetog mu�?enika Jevgenija – vojnika.

Moleban i litiju* su snimali na videotraci – i baš za vreme snimanja litije,* ikona je u rukama vojnika zamiroto�?ila…

KANONIZACIJA JEVGENIJA RODIONOVA – PITANJE VREMENA

»Pitanje kanonizacije vojnika Jevgenija Rodionova, koji je sli�?no prvim hrišćanskim mu�?enicima, ubijen u Če�?eniji zbog toga što je odbio da skine svoj krstić, biće rešeno pozitivno. To je samo pitanje vremena«. Takvo mišljenje je izrazio vršilac dužnosti predsednika odeljenja Moskovske Patrijaršije za saradnju sa Oružanim snagama i pravobranilaštvom, protojerej Dimitrije Smirnov. Po njegovim re�?ima, zahtev o tome Komisiji Sinoda za kanonizaciju svetitelja - već je predat. Ipak, da bi dokumnta bila prihvaćena na razmatranje, traže se dopunski podaci o sudbini hrabrog grani�?ara. Otac Dimitrije smatra da �?im dokumenta budu dobijena, kanonizacija će biti obavljena.- »U toku 20. veka Ruska Pravoslavna Crkva dala je svetu 20 000 imena ljudi stradalih za veru«, - napomenuo je protojerej, - »zbog toga, kao da mora da prodje izvesno vreme od smrti hrabrog vojnika Jevgenija Rodionova, pa da poštovanje za njegov hrabri �?in bude uvaženo istom merom. Ali, slu�?ajnosti se ne dogadjaju. Treba verovati, nadati se i moliti se, i to će neizostavno doći«, - ubedjen je predstavnik Moskovske Patrijaršije.

preuzeto sa sajta: http://www.sedmica.orthodoxy.ru