BLAGOSLOV NA POČETKU BOŽIĆNOG POSTA

U Jutarnji program Televizije RTRS, u prilogu koji je 28. novembra 2011. u 7.30 časova emitovan povodom početka Božićnog posta, glasom se preko programa Skajp uključio i nastojatelj manastira Lepavine arhimandrit Gavrilo (Vučković). O. Gavrilo je kratko objasnio zašto je važno postiti i na kraju svim vernicima zaželeo srećan i blagosloven početak posta.

KOMENTARI :

Ovoga novembarskog jutra, otac Gavrilo nije morao da bude u studiju RTRS. Zahvaljujući savremenim tehnologijama, Internetu i programu Skype, direktno se uključio u emisiju Jutarnjeg programa iz svog manastira. Sažeto je objasnio važnost Božićnjeg posta, važnost uzdržavanja od mrsne hrane po telesno zdravlje, naglašavajući ipak da je njegova duhovna strana daleko važnija, jer nam pomaže da steknemo vrline duše. Svojim blagoslovom i željom da u zdravlju i radosti dočekamo praznik Roždestva Hristovog, otac Gavrilo nam je dao potstrek i snagu da u postu istrajemo.

Hvala ocu Gavrilu, koji ulaže veliki trud da bi nas učio i naučio našoj veri pravoslavnoj. Koristeći savremene tehnologije u misionarske svrhe i za širenje reči Božije, uvek je na pravom mestu u pravo vreme. Broj prijatelja na njegovom Skype i Facebook profilu najbolji su svedoci tog truda. Ljudi žele da uče o svojoj veri, traže duhovne savete, utehu, blagoslov da započnu dan. Nije uvek lako odgovoriti na sve njihove potrebe, jer “žetve je mnogo, a žetelaca malo.” Verujem da će i drugi oci naše Pravoslavne crkve prepoznati potencijal koji leži u ovakvom vidu duhovne komunikacije i sledeći primer oca Gavrila, pronaći i zbrinuti mnoge izgubljene ovčice.

Bojana Popović
29. 11. 2011.

* * *

Baš sam se obradovao javljanju Visokoprepodobnog Arhimandrita Gavrila (Vučkovića) iz manastira Lepavine putem televizije. Do sada je o. Gavrilo  bio među prvima u našoj Crkvi koji su internet i programe kao što su Skype i Facebook iskoristili u dušekoristne svrhe, a od sada je i televizija stavljena u službu Crkve.

O. Gavrilo je svoj misionarski rad započeo štampanjem pravoslavnih novina “Put, Istina i Život“ koje su sadržajno bile odlične, ali je samo mali broj ljudi mogao da dođe do njih. Osnivanjem manastirskog websajta i radija Blagovesti, blaga vest se proširila po celoj vaseljeni. Televizija kao informativni medij je jedina ostala neiskorišćena, ali posle javljanja o.Gavrila preko RTRS, dat je primer i ostalim sveštenicima naše Crkve da koriste sve moderne tehnologije na spasenje ljudskih duša i na slavu Božiju.

Statistički gledano stado Pravoslavne crkve veoma je malo u odnosu na ukupan broj ljudi na ovoj planeti.  Pa je zbog toga širenje jedine istinite vere i Crkve, jedinog puta u večni život, u raj i Carstvo Nebesko još i bitnije, kako za nas Srbe tako i za sve ljude sveta. Svim ljudima je data sloboda izbora. Ipak, do sada Pravoslavna vera nije predstavljena putem svih mogućih tehnologija. Dok su ostali mnogo ranije uvideli mogućnosti moderne tehnologije i na sve moguće načine širili svoje ideje. Tako da je izbor bio ograničen. Naša Crkva ima mnogo da ponudi, a manastir Lepavina i o. Gavrilo živo svedoče raj i blagodat Carstva Nebeskog u Pravoslavnoj Crkvi, dajući nam predukus budućega veka, Svete Liturgije i Pričešća.

Hvala našem dragom o.Gavrilu na ogromnom trudu koji ulaže i što je probio led. Za svaku pohvalu je i odluka RTRS da omogući ljudima da čuju o. Gavrila, dobiju blagoslov iz manastira Lepavine i tako započnu Božićni post uz duhovnu ljubav, mir, radost i veselje. Nadam se da će ovakva javljanja iz naše Crkve uživo, preko svih mogućih tehnologija modernog doba, postati prirodna i uobičajena pojava, koja će nastaviti predanje nebozemne Crkve za dobrobit budućih generacija.

mr Vladimir Srbljak
29. 11. 2011.

KOMENTARI SA FEJSBUK PROFILA OCA GAVRILA

Stana Meseldzija Slava Bogu i hvala za sve!Tako jednostavno i lijepo nas upoznao naš dragi o.Gavrilo o načinu i značaju posta i korist za telo i dušu.Nadam se da će više se uključiti i nastojati spasti našeg verujućeg naroda.

Slavica Radjevic
Oce,imala sam posebnu radost,da u direktnom obracanju putem medija,cujem Vas Blagoslav,na pocetku Bozicnjeg posta! Da je i Vama i bratiji od Gospoda Blagosloveno,da u zdravlju i molitvi docekate,najradosniji hriscanski praznik !

Nena Simic
Oce Gavrilo , srecan pocetak Bozicnog posta !

Milkica Stanarevic
Slava Bogu, dragi oče Gavrilo,i hvala Mu, u svim vekovima vekova !!!

Jadranka Milenković
Gledala sam emisiju i čula sam Vas. Neka vam je srećan početak posta, na zdravlje i spasenje. Blagoslovite.

Dunja Neda
Pomaže Bog oče Gavrilo!Mnogo Vam hvala na lepim poukama vezanim uz ove prekrasne dane posta,kada nam nije teško ni poraniti,ni pre posla,Gospodu i Presvetoj Majci molitve izgovarati.Već sam u školi primila Vašu Poslanicu,pa mi je odmah i jutro zablistalo posebnim Blagoslovom.Sve mi se učinilo lepšim i lakšim.Vratila sam se kući,Bogu pomolila i,evo,zahvalnom dušom Vama i Bratiji Manastira želim svako dobro od Gospoda i Presvete Majke,uz želju da Vam ovaj prelepi Post služi na zdravlje i dug život uz svoje vernike,a uz veliku duhovnu radost.Amin! Bože daj!

Zorica Stanojevic Slava Bogu

Radmila Topic-Savanovic
Gledaću to ako Bog da!! Uvijek je blagoslov gledati i slušati oca Gavrila!!

Tomislav Lončar
Gledao sam jutros, a da nisam znao za najavu. Mogli su malo i duži prilog napraviti, ali nije loše ni ovo.

Tomislav Lončar Dobro je bilo i ono što je pričala Žana Vukosavljević, kao uvod. Malo iritira sva ona bespotrebna brzina kojom se svi prilozi moraju emitovati u nekoliko minuta, pa onda brže-bolje poleti na puštanje muzike koja traje i po 10 minuta. Sve me to nešto podsjeća na te zapadnjačke televizije, gdje sve mora biti odmah i sad i kratko, da kraće ne može, kao da ih neko juri.

Radmila Topic-Savanovic Mogli su voditelji malo manje pričati i pustiti oca Gavrila da on priča, ali dobro....

Ankica Cel Slava Bogu, da se i na RTS cuje rec Bozija i to nas otac Gavrilo. Bas sam ponosna. Blagoslovite post oce!