KOMENTARI NA POSTAVLJENE TEME SA PROFILA O.GAVRILA NA FEJSBUKU (CDXLVIII)

Grčka dobila novu vladu

o.Gavrilo >>> Prelazni kabinet Lukasa Papadimosa položio zakletvu

Atina – Nova grčka koaliciona vlada Lukasa Papadimosa položila je juče zakletvu pred predsednikom Karolosom Papuljasom.

Vlada će „Uz božju pomoć i ljudsku snagu“, kako je to na inauguraciji u Predsedničkoj palati rekao patrijarh Jeronimus,teškim putem punim izazova voditi zemlju do vanrednih parlamentarnih izbora u februaru.

Na ceremoniji koja je odlagana jer su do poslednjeg trenutka trajala stranačka cenkanja oko fotelja, zakletvu je položilo 12 ministara od kojih,uključujući i premijera,njih devet prvi put obavlja ovakve funkcije.

Dosadašnji ministar finansija Evangelos Venizelos zadržao je funkciju i kao ključni čovek uz premijera dobio i položaj potpredsednika.

Četiri važna ministarstva – inostranih i unutrašnjih poslova, odbrane i transporta i komunikacija – prešla su u nadležnost konzervativne Nove demokratije. Ministar inostranih je poslova je Stavros Dimas, a odbrane Dimitris Avramopulos.

Socijalistički Pasok sačuvao je svoje stare ministre u gotovo svim sferama, od obrazovanja, kulture i turizma, zaštite građana, zdravstva, administrativne reforme do poljoprivrede.

Profesionalnost, poverenje i saradnja bili su odlučujući principi kojim se Papadimos rukovodio u izboru ministara sa kojima u vrlo kratkom roku treba da osigura narednu tranšu kredita od osam milijardi evra, bez kojih će Grčka bankrotirati.

„Članstvo zemlje u evrozoni je garant monetarne stabilnosti i u pozitivan ishod može se verovati sve dok postoji jedinstvo”, prva je poruka koju je novi premijer uputio naciji.

Grci se nadajuda uz Papadimosa,iskusnog ekonomistu i bankara koji ima tesne veze u EU,postoji nada da će koaliciona vlada imati snage da u kratkom roku utvrdi budžet i obezbedi ratifikaciju sporazuma o merama za dobijanje 130 milijardi evra vrednog paketa evropske pomoći.

Ekonomski i politički krugovi, kao i jučerašnja štampa, Papadimosa nazivaju „pravim čovekom u pravom trenutku” i izražavaju nadu da će premijer ići na direktne kontakte sa poveriocima – što Grčkoj daje mogućnost da „uhvati vazduh”.

Bez obzira na Papadimosovu rešenost da pokuša da Grčku spase od najgoreg scenarija, on preuzima kormilo zemlje koja je u političkom, ekonomskom i socijalnom kolapsu.

Politički, poverenje nacije u dve najveće partije u zemlji je niže nego ikada od 1974. kada je posle sedam godina vojne diktature Konstantin Karamanlis vodio Grčku.

Papadimosu će trebati mnogo odlučnosti i organizacionih sposobnosti da mobiliše raznobojnu vladu i primora je da radi brzo i efektivno.

Pad Jorgosa Papandreua već je otvorio borbu potencijalnih stranačkih naslednika, a najveće šanse za novog lidera Pasoka ima Venizelos. Inteligentan, ambiciozan i sposoban, on će pokušati da se i u vladi ponaša na način koji mu može osigurati da dođe na čelo socijalista.

Problema će biti i sa članovima vlade iz Nove demokratije koja se do sada distancirala od svih sporazuma koji su zaključivani sa EU, a potom u nacionalnom interesu, ali i interesu svog opstankaprihvatila koalicionu saradnju.

Ipak, Papadimosu će najteže biti sa razočaranom nacijom kojoj treba da objasni da će i dalje morati da se žrtvuje, da štedi,da bude bez posla. Ukratko, da je sprovođenje sporazuma iz Brisela i povratak poverenja EU u Grčku jedina šansa opstanka.

Povratak nade biće težak posao ne samo za novu „vladu 100 dana”, već i za svakog ko bude produžio posle izbora u februaru.

Jasmina Pavlović-Stamenić

POLITIKA: objavljeno 12.11.2011

Nenad Badovinac Ko god da dodje na vlast taj se odmah pozdravlja sa svojim ličnim mirom i slobodom. A onda taj covek bez mira i slobode mora nekako narodu ispuniti obećanje i odvesti ga prema slobodi i životu u miru.

Dragan Petrovic
Setih se reci starca Porfirija .Politicari ne mogu ni sebi da pomognu treba dovesti hriscane onda se moze mnogo toga uraditi .

Nadica Pećić
Havla GOSPODU da je tako,ali ni jedna vlada na svetu ne moze da nam pomogne,ako mi prvo ne prizovemo Gospoda k sebi ,ako se mi ne obozimo,ako ne postanemo boli ljudi,ako ne umemo da oprostmo,ako se ne zahvalimo Gospodu za svaki dan koji nam je dat da prozivimo u sreci i po mom licnom shvatanju Gospoda je da se nikada nista ne dogadja bez NJEGOVE prisutnosti .>>Ne opiri se zlu.Neka te ne obuzme zlo, ,vec savladaj zlo dobrim>> Osnov svega je ljubav! Daj BOZE da Grci a i svi mi i sav ostali svet izadje iz krize! Nije Gospod ni stvarao ovaj svet da ga muci i proganja,da ga rusi i razara,mi ljudi smo svemu losem doprineli i sve dobro zloupotrebili! Neka nam Gospod svima pomogne.

Zorica Stanojevic E kad ce tako nasi da polazu zakletvu,mi smo odavno u bankrotu i u jadu pa se niko nit kaje nit spominje Boga od nasih politacara.Narodu niko ne polaze racune o tome sta se radi i kako se radi.

Ja volim grki narod i grcku kada su svi bili protiv nas oni su skupljali pomoc svi za nas ja sam licno videla kako crkva zvoni i nije bio nikakav praznik i svi idu prema crkvi i to peske ljudi zene i deca i pitali ih sto idu kaze da skupljaju pomoc za srbiju.A kad smo mi nekome dali pomoc a sad jos mnogi se ismevaju Grckoj kod nas.

(ova tema ima 8629 poseta )