DANAS SE OBELEŽAVA ROMSKI PRAZNIK TETKA BIBIJA

Tetka Bibija važi za čudotvorno biće koje spašava Rome od teških bolesti, pre svega kuge, a posebno se veruje da je naklonjena deci i predstavlja žensko božanstvo koje poštuju i slave, navodi se u saopštenju.

BEOGRAD – Pod pokroviteljstvom Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine i u organizaciji Udruženja Roma „Novi svet”, danas će u Beogradu biti obeležena romska slava Tetka Bibija, najavili su organizatori.

Povodom slave, koja se u Srbiji obeležava 133. put, Muzej romske kulture organizovaće priredbu „An Bibiako sastipe” (U Bibijino zdravlje), na kojoj će, pored izložbe, domaćini počastiti goste tradicionalnom hranom - ribom i pasuljem.

Kako je saopšteno iz Nacionalnog saveta romske nacionalne manjine, očekuje se da, pored velikog broja Roma, prisustvuju i brojni naučni i javni radnici iz Beograda i Srbije.

Tom prilikom, novoustanovljeni Savet za dodelu nagrada i priznanja obrazložiće kriterijume za dodelu godišnje nagrade za oblasti prevodilaštvo sa romskog i na romski jezik, književno stvaralaštvo, muzičko stvaralaštvo, film i slikarstvo, a nagrade bi trebalo da budu dodeljene 8. aprila, povodom proslave Svetskog dana Roma.

U prostorijama društva „Rom”, uz prisustvo sveštenika lomiće se veliki slavski kolač, paliće se sveće u maloj crkvi u dvorištu i svi posetioci biće posluženi posnom hranom, pićem i slatkišima.

Proslava će biti nastavljena u restoranu „Jezero” na Adi Ciganliji, gde će, uz svečanu večeru, biti organizovan Romski bal, od 20 sati, uz kulturno-umetnički, muzički i zabavni program.

objavljeno: 25.03.2011.

Izvor: http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Danas-se-obelezava-romski-praznik-Tetka-Bibija.lt.html