80% LJUDI KOJI SU PREŽIVELI KATASTROFE SMATRAJU DA IH JE SPASAO BOG

Od 75% do 80% ljudi, koji su čudom preživeli vreme katastrofa, stihija, ekstremnih situacija i ratova, veruju da ih je spasao Bog, tvrde istraživači.Primećuje se da se ljudi pridržavaju takvog uverenja nezavisno od svoje religiozne pripadnosti. Neki veruju u to da im je u tim trenucima pomogao Tvorac, neko zahvaljuje svom andjelu-čuvaru, a neko - prosto <<višoj sili>>. Medjutim praktično svi posle preživljenog čuda su ubedjeni da Bog ima promisao sa njima i daje im snage da prežive u teškim trenucima, citira INTERFAKS saopštenje britanskim novinama <<Tajms>>.

Kako je primećeno u novinama, duboko verujući ljudi posebno često prežive u kritičnim situacijama, a prema istraživanjima grupe naučnika sa Teksaškog univerziteta, redovni crkveni parohijani žive prosečno sedam godina duže nego oni koji ne idu u crkvu.
Naučnici nazivaju religiju jednim od <<socijalno-psiholoških faktora, koji blagotvorno utiču na imuni i nervni sistem>> vernika. Drugi uzrok dugog života je činjenica da ljudi koji se trude da žive po zapovestima, ne puše, ne koriste alkohol i u većini slučajeva nemaju štetne navike.

U novinama se navodi slučaj Njujorčanina Stena Prejmneta, koji se dva puta na čudesan način spasao u vreme eksplozije u svetskom trgovačkom centru. On je 1993. godine ručao u restoranu 80-ospratnice južnog tornja-blizanca, kada je na parkingu ispod severnog tornja došlo do eksplozije. Svi su se uskomešali, a Sten je nastavio da jede.
<<Kada su me uptali kako mogu da sačuvam mir, odgovorio sam: <<Gospode ako je Tvoja volja da se danas vratim kući, vratiću se sit>>, - rekao je.

Kada se 11.septembra 2001. godine Sten nalazio na radnom mestu na 82-om spratu južnog tornja, pogledao je kroz prozor, i video da direktno na njega ide ogroman avion. Sa rečima <<Gospode, nemoćan sam da išta učinim, pomozi mi!>> pao je pod sto, a avion se zakucao u zgradu na niovu 78-86 sprata. Skoro sav interijer i konstrukcije su bili razrušeni, ali Sten i njegova Biblija koja je bila na stolu su bili potpuno nepovredjeni.

London, 25.jun 2009.

Prevela sestra Radmila