MANASTIR LEPAVINA - SRPSKA PRAVOSLAVNA CRKVA

O PRIČEŠĆU



Najvažnije u našem životu je učešće u Liturgiji, primanje Svetih Božanskih Hristovih Tajni. Jednostavnije govoreći, sve naše nevolje, sve naše nesreće su povezane sa našim odnosom prema Evharistiji.

I ako govorimo o Evharistiji onda je u suštini granica izmedju Crkve i jeretika upravo u odnosu prema Evharistiji. Ona je za nas – Tajna nad Tajnama; mi se pričešćujemo pravim Telom i pravom Krvlju Gospoda našega Isusa Hrista. Imao sam prilike u životu da vidim mnogo toga strašnog i užasnog. Ali najstrašnije mi je bilo kad sam video prolivenu Krv Gospoda našega Isusa Hrista na crkvenom tepihu i Telo Koje je takodje palo.

I mi smo puzili sa nastojateljem, skupljajući tu najveću svetinju. Ako je Telo, čestica Pričešća, pala na zemlju u crkvi, onda se u njoj prekida sa služenjem dok arhijerej ne razreši. A ako pogledamo naprimer protestante, oni se ne pričešćuju Telom i Krvlju Gospoda Isusa Hrista, već vrše lomljenje hleba u znak sećanja na Tajnu Večeru, i to za njih nije svetinja. Eto to je ta granica u odnosu na Pričešće. Pričešće postoji i u Armeno-Grigorijanskoj crkvi, i u katoličkoj crkvi. Ali postoji razlika u odnosu prema njemu. I mi smo dužni da Telu Hristovom prilazimo sa velikim trepetom i strahom Božijim. Ako govorimo o prvim vekovima, tada su se Telom i Krvlju pričešćivali svi prisutni na Liturgiji. Ako se čovek tri nedelje nije pričešćivao, on se smatrao izbačenim iz crkvenog opštenja. A kod nas se ljudi ne pričešćuju mesecima, godinama.

Pitaš: “Kad ste se pričestili poslednji put?”, a oni kažu: “Da li prošle ili pretprošle godine”. Pričešćivati se treba minimum četiri puta godišnje tokom postova. I javlja se pitanje: “A možda mi treba da se pričešćujemo kao u prvim vekovima, svake nedelje, na svakoj službi na kojoj prisustvujemo”? – Verovatno tome nismo dorasli. Ako se pričešćujemo svake nedelje onda treba živeti Gospodom našim Isusom Hristom. Kada me pitaju koliko često treba da se pričešćuju ja kažem ne znam. Neko treba da se pričešćuje četiri puta godišnje, a drugome treba i svake nedelje, u zavisnosti od tog duhovnog nastrojenja koje čovek ima.

I nažalost u to vreme kada treba prići ka Pričešću, kako se kaže u molitvi “sa strahom Božijim” (a na Svetoj Gori kako sam već rekao dodaju “i ljubavlju”) – kako prilazimo? U poslednjoj molitvi pred Pričešće čitamo: “Stojim pred vratima tvoga hrama i ne odustajem od strašnih pomisli” (1). Ne odustajem od strašnih pomisli! Znači ne odustajemo od strašnih pomisli nalazeći se čak ovde u crkvi, pred Pričešće, zbog toga što smo previše vezani za ovaj svet, dragi su nam naši gresi, i mi sami ne želimo da se rastanemo od njih. Često možemo da čujemo: “A ja ne želim da se toga odreknem”. To ne sme: nisi se pokajao na ispovesti – ne smeš da se pričestiš. Imao sam jednog ispovednika, koji je rekao: “Ja neću da menjam svoj život”. Šta da radim u takvoj situaciji?

Otišao sam i lišio ga razrešne molitve. Ako želiš da živiš po starom, znači nemaš ispovest ni pokajanje, i nema otpuštanja grehova; znači ne možeš da pridješ ka Svetom Pričešću. Hristos je rekao: “Koji jede Mene živeće Mene radi” (Jn. 6, 57). Neko jede Njegovo Telo, a ne seća se Tajne Večere. A mi, pričešćujemo se istinskom Krvlju i Telom Gospoda našega Isusa Hrista, i kroz dva-tri dana zaboravljamo da u sebi nosimo to Telo, i da treba da nosimo i to sećanje sa strahopoštovanjem. Hristova Krv je kako se pokazalo bila krv prve grupe, to jest On je bio univerzalni donor. Šta je to – slučajnost ili uzvišena tajna? Naravno to je uzvišena i istinska Tajna. Ali ako se pričešćujemo Krvlju Gospoda našega Isusa Hrista onda se sapričešćujemo i medjusobno. I u svakom od nas, pričasnika, teče Krv Gospoda našega Isusa Hrista. I prema tome mi smo braća i sestre po Hristovoj Krvi. Kakava odnos onda treba da bude medju nama? Bratski i sestrinski. Nažalost, mi smo izgubili u porodicama taj bratski, sestrinski odnos, ali ovde u crkvenoj zajednici, on treba da se sačuva medju svim vernicima koji zajedno učestvuju u Liturgiji.

Pričešćujemo se iz Svete Čaše radi ostavljenja grehova. I ako se pričešćujemo Telom i Krvlju Gospoda našega Isusa Hrista onda treba veoma pažljivo da pazimo kako živimo: treba da pazimo na svoje reči, svoje postupke, svoje molitve, svoj odnos prema bližnjima. Jer se pričešćujemo na osudu ako se pričešćujemo nedostojno, ne pazeći na sebe pre i posle Pričešća. Da, pričešćujemo se naravno samo po milosti Gospoda našega Isusa Hrista. Mi se molimo: “Pred dverima hrama Tvoga stojim i ne odstupam od strašnih pomisli, no Ti Hriste Bože Koji si carinika opravdao i Hananejku pomilovao, i razbojniku vrata rajska otvorio, otvori mi srce čovekoljublja Tvog, i primi mene koji Ti prilazim i dotičem Te se…A ja jadan, koji se usudjujem da primim sve Telo Tvoje, neka ne budem opaljen”. Svete Tajne mogu i da oprže, i bilo je slučajeva kada je neki čovek drznuvši se da ih primi nedostojno bio kažnjen. Molite se da bi milost Gospodnja bila sa svima koji se pričešćuju, kako bi to Telo i ta Krv koje danas jedete i primate u sebe bili na isceljenje i duše i tela vašeg, i kako biste se medjusobno osećali kao braća i sestre. “Onaj koji jede Mene živeće Mene radi”. – I upitajmo se: “A kako smo mi živeli? Da li smo živeli Hristom ili sobom i svetom?” “Onaj koji jede Mene živeće Mene radi”. Ako smo hrišćani onda treba da slušamo te reči koje nam je zapovedio Sam Bog.

Pozivam one koji se pričešćuju da pažljivo sa strahom prilaze ka Pričešću Svetim Tajnama i da potom paze kako žive u svim ostalim danima svog života. (1)

Iz molitve sv. Jovana Damaskina preuzeto sa:

http://www.pravmir.ru/article_3502.html

prevod sa ruskog Dr Radmila Maksimovic.

Pročitano: 6872 puta