SPECIJALAN IZVEŠTAJ O TAJANSTVENOSTI RUSKE DUŠE

By |2022-04-11T11:17:36+01:00October 20th, 2015|TIHI GLAS|

Nije ni čudo da je Patrijarh Kiril, kada je došao na mesto poglavara Ruske Crkve, izjavio da je glavni cilj njegovog rada misija i obrazovanje. To nije lak zadatak,  a nedostatak sredstava nije jedini razlog. Postoji snažan izolacioni pokret unutar Crkve, čiji je glavni zadatak zamrzavanje religioznosti i prevencija svakog dijaloga sa spoljnim svetom. Pokret iz 90-ih, koji se zalagao za kanonizaciju carske porodice  i cara Nikolaja II, ispoljava ne samo žaljenje za sovjetskim vremenima, no u mnogo većoj meri nostalgiju zbog izgubljene imperije. Nije neobično u današnjoj Rusiji upoznati ljude koji poštuju Cara i istovremeno podržavaju sovjetsku eru – ponekad istovremeno i samog sovjetskog diktator, Josifa Staljina. Neki članovi ove grupe su naklonjeni „pravoslavnom antiglobalizmu“ – odbijaju da prihvate poreske identifikacione brojeve, nove pasoše, bankovne kartice ili mobilne telefone.

LINK TEKSTA- Tekst čitala Đurđina Tairović

Preuzmite