Питање: Како помињати за здравље и покој душа?       A-   A+  


о.Гаврило
О ПОМИЊАЊУ
Главну молитву за здравље живих и покој душа умрлих православних хришћана Цркву служи на Божанској Литургији, приносећи за њих бескрвну жртву Богу. Ради тога треба пре почетка Литургије (или уочи увече на бденију претходног дана) дати у Цркви цедуље са њиховим именима (треба уписати само крштене, православне хришћане). На Проскомидији ће из просфора бити извадјење честице за њихово здравље или за покој, које ће на крају Литургије бити спуштене у Свету Чашу и омивене Крвљу Сина Божијег, у знак омивања људских грехова Христом. Запамтимо да је помињање на Божанској Литургији највеће добро за оне који су нам драги.
У горњем делу цедуље се обично ставља осмокраки православни крст. Затим се пише врста помињања: "За здравље" или "за покој душа", после чега се јасним рукписом пишу имена оних који се помињу, при чему се први помињу свештеници и монаси са указом на чин и степен монаштва (например митрополит Јован, схиигуман Сава, протојереј Александар, монахиња Рахиља).
Сва имена треба да буду пуна имена.
Број имена на цедуљи нема занчење; треба само имати на уму да веома дуге цедуље свештеник нема могућност да прочита пажљиво. Због тога је боље дати неколико цедуља, уколико желите да се помену многи ближњи.
Дајући цедуље, верник даје прилог за потребе манастира или Цркве. Да би се избегле смутње треба знати да разлика у ценама представља само разлику у суми. Такодје се не треба смућивати ако нисте чули да су имена ваших родјака поменута на јектенији. Како је горе речено, главно помињање се врши на Проскомидији при вадјењу честица из просфора. За време јектеније за здравље и покој душа могуће је извадити свој помјаник и помолити се за ближње.
Што се тиче додатних података о човеку који се помиње на Проскомидији, треба рећи следеће. Једино што свештеник који служи Проскомидију треба да зна је име хришћанина, које му је дато при крштењу или (за монахе) при постиргу, као и свештенички чин или степен монаштва, уколико исти постоје.
Многи, одиста пишу на својим цедуљама пре имена неке податке о узрасту, звању или положају својих сродника, например дете до 7 година, војник, болестан, затвореник, путник, убијена.
Православна Црква не поздравља тај обичај али га и не подржава. На цедуљама се не пишу презимена, нити мирска звања и титуле, као ни степени сродства. Не треба писати "страдални", "озлобљени", "заблудели". На цедуљама "за покој душа"се током четрдесет дана пише "новоупокојени".
Поред општих богослужења (Литургија, вечерње, јутрење) у Православној Цркви постоје појединачна Богослужења, такозване требе (пошто се оне служе на заказивање верника), као и молебан (за живе) и парастос (за умрле). Они се обично служе по завршетку Литургије и заказују се тамо где се примају цедуље и продају свеће.
Може се заказати молебан Спаситељу (захвални, за болесне, за путнике итд.), Мајци Божијој (разним Њеним иконама) или поштованим Светитељима - по жељи верника.
Богу је угодно да добијамо помоћ од Њега у својим нуждама кроз молитве Богородици и светитељима. Тако, например, молитве пред иконом Мајке Божије "Чаша која се не испија", светом мученику Бонифацију, праведном Јовану Кронштатском помажу од болести пијанства, свети Николај Чудотворац је покровитељ путника, а помаже и при удаји ћерки, а такодје се и брзо одазива на различите молбе за помоћ; свети војници Теодор Стратилат, Јован Војник, благоверни кнез Александар Невски и други, као и Јован Претеча штите православне војнике; у болестима прибегавамо за помоћ великомученику и исцелитељу Пантелејмону, светим врачима-бесребреницима Козми и Дамјану; многим иконама Мајке Божије (например, "Свих тужних Радост", "Умекшање злих срца", "Млекопитатељница", "Брзопослушница", "Исцелитељка", "Неопалима Купина", "Неочекивана Радост", "Утоли моју тугу", "Погледај на моје смирење") сто говори о томе да је Она наша усрдна Заступница пред Богом у различитим нуждама.
На крају молебана свештеник обично служи освећење икона, крстића, кропећи их светом водом и читајући молитву.
Парастос је служи пред кануном - посебним сточићем с Распећем и низом чирака. Овде се може оставити прилог Цркви за помињање упокојених ближњих.
Цедуље за молебан или парастос се пишу на следећи начин: на врху се ставља врста цедуље (например, "Захвални молебан Спаситељу", "Молебан Владимирској икони Мајке Божије за здравље", "Парастос"), а даље се пишу имена обичним редоследом.
У многим манастирима постоји посебна треба - помињање живих и умрлих за време читања Псалтира (то је стари православни обичај).
У манастрима и Црквама се могу дати цедуље за помињање живих и умрлих хришћана 40 дана (сорокоуст), пола године и годину. У том случају се имена записују у поминални синодик и братија манастриа или Цркве се током одредјеног периода моли за наше сроднике на сваком Богослужењу.
Знајући да је нешто највеће што можемо да урадимо за наше ближње (посебно упокојене) да дамо цедуљу за помињање на Литургији, не треба да заборавимо да се молимо за њих код куће као и да чинимо дела милосрдја.

Зо Зорица
Хвала вам оце Гаврило!!
Славица Трипуновиц
Сваки дан се од вас учим,хвала вам најлепша оче Гаврило
Марица Радоњиц
Оце игумане,благословите!!!!Смета ли цесто давање цедуља за проскомидију у манастирима где се одрзава свакодневна литургија и ознацавање 40 дана,и тако цесто ....бар два пута годисње?????.......
Ненад Бадовинац
Уопсте нису наивне баке које прво када додју до цркве припреме цедуљице са именима својих покојних сродника.. Изгледа да некако са годинама људи дају све већу важност овом чину, читању имена сродника на молитви..
Јелена Хруби
Хвала Вам на овом поуцном тексту.
Биљана Себез
Хвала вам оце Гаврило нека вас дреги бог цува!!!!!!!
Стана Рузиц
хвала о Гаврило много поуцних примера нам дате а мислим да смо свеједно доста непослусни хвала вам
Миланка Пандуревиц
Хвала пуно драги Оце Гаврило на васим дусекорисним саветима и одговорима ......
Бранка Крнета
Хвала оце Гаврило. :) Нисам знала за стари обицај да се помину имена и док се псалтир цита. Обрадовах се. Као и 40дана, полугодисње и годисње помињање и за зиве, Најлепсе хвала оце и свако добро од Господа .
Драгица Чекић
Благословите оце Гаврило. Свако Вам добро од Господа!
Љуба Малесевиц
Благословите драги нас Оце Гаврило. Хвала Богу сто те имамо, ко зели мозе пуно да науци од вас.
Драгана Мааß
Хвала вам Оце Гаврило !
Вујадин Видановић
Слава и хвала Богу сто имамо Вас драги оце Гаврило свако добро Вам зелим.Вујадин
Сасха Александра
Хвала драги Оце!
Натаса Илиц Миловац
Свакодневно се трудим да уцим и јос сам неука. Ста их Оце без Вас? Бог Вам дао здравља. Хвала Вам
(ова тема има 4214 посета)

Прочитано: 28919 пута

Број посјета од 11. Априла 2012. године