Duhovni razgovor o. Gavrila preko Facebooka sa sestrom M. A-   A+

* * *  Oče, kada je najbolje vrijeme otići u crkvu i ispovjediti se? I da li djeca treba da se ispovijedaju?

o. Gavrilo - Bog blagoslovio, sestro M.

* * *  Oče, imam zabranu da idem u crkvu, ne dopuštaju mi roditelji.

o. Gavrilo - Zašto, jesu li tvoji roditelji nevernici?

* * *  Ne vjeruju uopšte u Boga.

o. Gavrilo - Ili se plaše da te neko ne ukrade u crkvi?

* * *  Ne slavimo uopšte Krsnu slavu. Kažu, to je glupost.

o. Gavrilo - Jesi li ti punoletna?

* * *  Ne, nisam. Imam 13 godina.

o. Gavrilo - Pa onda moraju da se brinu o tebi…

* * *  Da, ali meni je crkva bukvalno ispred kuće. Za 3-4 minute stignem do crkve.

o. Gavrilo - Dobro, ponekad otiđi u crkvu, dok ne postaneš punoletna pa da možeš sama za sebe da odlučuješ. Ideš li na veronauku?

* * *  Da, to nam je redovan predmet u školi.

o. Gavrilo -  Da li vas sa časa veronauke ponekad vode u crkvu?

* * *  Ne, ne vode nas.  Imam veliku potrebu da odem u crkvu, grize me savjest, veliki teret nosim na duši.

o. Gavrilo - Pa je li to po programu propisano da se ne ide u crkvu?

* * *  Ja mislim da po programu ne treba da idemo u crkvu, bar nam niko nikada nije to spomenuo.

o. Gavrilo -  Pa o čemu učite na veronauci?

* * *  Posljednje što smo učili je etika Kosovskog zavjeta.

o. Gavrilo - Ko vam predaje veronauku, svešteno lice ili svetovno?

* * *  Prije nam je predavao sveštenik, a sada nam predaje vjeroučitelj.

o. Gavrilo - Kad je bilo bolje, kad vam je predavao sveštenik ili sada?

* * *  Kada nam je predavao sveštenik.

o. Gavrilo -  Ima li dosta dece koji idu na veronauku u vašoj školi?

* * *  Vjeronauka je obavezan predmet od drugog razreda do devetog, sada i u srednjoj školi. Veliki je grijeh pokušati da se izvrši samoubistvo, zar ne?

o. Gavrilo - To je najveći greh, to je hula na Duha Svetog. Taj greh je neoprostiv ni u ovom ni u budućem svetu.

* * *  Ja sam to pokušala. Najveću grešku sam napravila.

o. Gavrilo - Šta je tebe navelo na to, zbog čega si nameravala da učiniš samoubistvo?

* * *  Bila sam odbačena od strane prijatelja. Roditelji su mi rekli da sam njihova najveća sramota i da nikada nisu željeli ovakvo dijete. Poderali su Sveto Pismo, koje sam čitala, izbacili me iz kuće... Sreća da je sada situacija bolja.

o. Gavrilo - Ubuduće ako naiđu takve nevolje, nemoj o samoubistvu uopšte da razmišljaš. Jednostavno odbaci takve misli, da budu daleko od tebe.

* * *  Neću više nikada ni razmišljati o tome. To ću ostaviti iza sebe! Hvala Vam, oče, mnogo!

o. Gavrilo - Bog blagoslovio. Amin.

* * *   "Molim Te, Bože, pomozi mi da promijenim stvari koje mogu da promijenim, da prihvatim stvari koje ne mogu da promijenim, i da naučim da ih razlikujem".
            Ovo dnevno kažem oko stotinu puta. Zbogom, oče.

31. mart 2010. godine.