Duhovni razgovor o.Gavrila preko Facebook sa - bratom F.U. A-   A+

*** Pomaže Bog. Blagoslovite.

o. Gavrilo - Bog blagoslovio brate F.

*** Blagodarim. Da li sad dajete duhovne savjete i preko fejsbuka?

o. Gavrilo – Pa, eto sada smo na fejsu.

*** Da Vas pitam nešto?

o. Gavrilo – Može brate.

*** Nešto sam u zadnje vrijeme zaglibio u školi,  tačnije sa hemijom,  mada nisam mogao da učim jer se nisam osjećao najbolje,  ili je to sve moja lenjost,  pa sad moji roditelji hoće da srede to kod profesora da mi da prolaznu ocijenu,  pa ne znam šta da radim, jer ne bi bilo pravedno prema ostalim učenicima koji su učili.

o. Gavrilo – To je onaj poznati virus što zahvata većinom mlade,  virus zvani "lenjivtis". Može se on izlečiti samo s više volje i fizičke aktivnosti,  a što se tiče ocene, bolje bi bilo da to dobro naučiš i da izađeš na ispite. To je blagoslovenije nego da ti roditelji srede kod profesora.

*** Potrudiću se da to dobro naučim. Već od danas počinjem da učim mada ne znam da li je ovaj nerad kod mene bolest ili lenjost, jer to ipak nije isto, jer stvarno se ne osjećam baš najbolje. Nisam fizički bolestan već duhovno,  ali ako kojim slučajem ne uspijem da popravim te ocijene ništa mi drugo ne preostaje već da se to sredim sa profesorom, mada vjerujem da do toga neće doći, jer bi to bio greh.

o. Gavrilo – Samo malo više truda i biće i blagoslova za učenje. Ne treba padati duhom i malaksati.  Ako nije neka fizička bolest,  uvedi ti malo sebe u red.

***  Pomolio sam se i Bogu da ne dođe do toga šta sam naveo,  jer isto više volim na pošten način da dobijem ocjenu.

o. Gavrilo – Utvrdićeš gradivo i znanje iz predmeta iz kog polažeš.

*** Sad sam siguran i naučiću ja to,  jer uz Božiju pomoć sve se postiže.

o. Gavrilo –  Može se stići i rakete da se instaliraju za put na mesec uz Božiju pomoć.

*** Da.

o. Gavrilo – Ideš li ti redovno u crkvu nedeljom i praznicima?

*** Idem,  ali ne baš redovno. Odem nekad i radnim danom na večernju službu.

o. Gavrilo – Kakve su ti obaveze nedeljom da te sprečavaju da u crkvu ne ideš? Šta radiš kod kuće za vreme dok se služi  Sv.Liturgija u crkvi u mestu u kome živiš?

*** Dosta puta ne odem nedeljom, jer se duhovno ne osjećam baš najbolje tj. na pamet mi dolaze svakakve sablažnjive misli,  pa zato ne odem da se to u crkvi ne bi dogodilo, pa da ne činim još veći greh. Inače otišao bih ja svaki put. Razgovarali smo mi prije na tu temu o tim mislima. Tad ste rekli  da često u sebi ili naglas izgovaram ISUSOVU MOLITVU. To činim često.

o. Gavrilo – Sad se sećam. Kakvo te tada iskušenje napalo, baš si me mnogo zabrinuo i mnogo sam mislio o tebi,  ali ti si mene malo si iskušavao da bi video kako ja rejagujem vezano za tvoj problem i tvoja tadašnja  iskušenja.

*** Morao sam nekom da ispričam svoje brige,  jer niko me sem Vas ne bi razumeo,  jer u mojoj porodici nisu neki vjernici i mnogo ste mi pomogli svojim savjetima. U tešku krizu sam bio zapao, a i sad sam u teškoj,  ali istina ne u onakvoj, u kakvoj sam bio.

o. Gavrilo – Iskušenja nailaze i prolaze,  ali uvek treba biti pripravan da se  ona savladaju. Toga je bilo i biće kroz život.
 Uvek se tebe sećam kad sam ti rekao da Gospod oprašta svaki greh,  ako se čovek pokaje,  osim hulu na Duha Svetog,  a ti si mi odgovorio:  "Kako ti to znaš da će Gospod da oprosti?“. Rekao si mi to tada onako odrečno.

*** Jesam. Dobro se sećate. Mislio sam da se nećete setiti. Možda sam Vas i malo prepao mojim izjavama, ali sad mi je bolje,  mada daleko od toga da sam duhovno ozdravio. Duhovna bolest me itekako muči.

o. Gavrilo – Kao kad se bolesnik obraća lekaru,  tako si se ti meni obratio za duhovne savete u trenutku iskušenja, u kojima si se ti tada nalazo. Sećam se ja.  Brate, trudi se za duhovno ozdravljenje i kad god budeš imao duhovne potrebe, javi se.

*** Trudim se oče,  ali mi slabo šta pomaže. Molim se redovno i ispovedio sam se dva puta u zadnjih mesec dana.

o. Gavrilo – Daće Gospod da savladaš i ta mladalačka iskušenja. Sve je to prolazno. Što su veća iskušenja,  veće su i nagrade kod Gospoda. Brate da polako završimo ovaj današnji duhovni razgovo do sledećeg susreta u ovoj virtualnoj paučini.

*** U redu oče. Hvala Vam na  duhovnim savetima.

o. Gavrilo – Bog blagoslovio brate. AMIN.

21.  decembar 2009. god.