Duhovni razgovori oca Gavrila sa sestrom Z. A-   A+

*** Blagoslovi, oče!

o.Gavrilo -  Bog blagoslovio.

*** Kakav zavjet da dam da djetetu bude bolje?

o.Gavrilo -  Najbolje je da sami odredite šta biste uzeli za zavet, ne samo za dete, već i za sebe - da živite hrišćanskim pravoslavnim životom, da redovno odlazite u crkvu nedeljom i praznicima, da postite postove koji su određeni, da se ispovedate i pričešćujete. Tako ćete ispuniti zapovest i zavet koji je Crkva odredila za spasenje duše i telesno zdravlje svoje i svog deteta.

*** Molim se, idem u crkvu, postim, ali osjećam kao da se to od mene ne prima. Pričešćujem se bar jednom do dvaput u godini. Hoću nešto više da uradim.

o.Gavrilo -  Kada neko uzme i da sebi posebni zavet, on to mora da ispunjava celog života, a mnogi uzmu zavet pa ga ne ispune ni na godinu dana, što nije dobro.

*** Pokušaću s nekim besplatnim radom pri bolnici.

o.Gavrilo -  Mnoge takve znam koji su dali zavet kada su ih neke nevolje snašle, a posle kad sve prođe, onda zaborave na nevolje koje su imali i na zavete koje su dali.

*** Nažalost, moje nevolje neće proći. Mogu biti jedino još veće.

o.Gavrilo -  Nisam siguran da će biti baš tako kako kažete, ali…

*** Dijete mi se takvo rodilo, ima 12 godina, a imam i kćer zdravu, devet joj je godina. Hvala Vam na savjetima, potrudiću se da budem bolja hrišćanka, iako sam od oca komuniste i majke malovjerne.

o.Gavrilo -  I nevolje su korisne za spasenje duše, ako ih podnosimo sa zahvalnošću Gospodu što nam ih je dao.

*** Naravno da sam zahvalna Gospodu, ali teško podnosim to. Ostajte u zdravlju, oče Gavrilo!

o.Gavrilo -  Sve će može podnositi ako se živi jevanđelski, u ispunjavanju deset Božijih zapovesti.

*** Hvala! Doviđenja.

o.Gavrilo -  Amin.