Duhovni razgovor oca Gavrila sa bratom D.A. A-   A+

*** Pomaže Bog ,oče Gavrilo. Blagoslovite.

o.Gavrilo - Bog blagoslovio brate.

*** Zadnji put smo pričali pre par meseci. Uspeo sam da upišem Bogoslovski fakultet.

o.Gavrilo - Da. Sećam se.

*** Uz pomoć Božiju polako sam krenuo da učim. Sad je tu pored mene i još jedan kolega sa fakulteta. Imali bismo bismo jedno pitanje za Vas. Malo smo se sablaznili zbog naših mladih kolega sa kojima studiramo. Na svako pitanje koje postavimo profesoru većina se podsmeva i smeje. Ako biste mogli da nam date neki savet šta da činimo. Da li je to iskušenje ili nešto drugo.

o.Gavrilo - To su budući pastiri, ali početnici su i uozbiljiće se kad ih budu brige pritisle. Šta im je smešno?

***  Ne znamo, valjda to što uvek imamo neko pitanje?

o.Gavrilo - Vi i jeste  tamo da postavljate pitanja koja Vam nisu jasna i da Vam profesori objasne.

o.Gavrilo -  Koliko vas ima na prvoj godini?

*** Oko 150, možda malo više.

o.Gavrilo - Ima i ženskih studenata.

*** Ima 25 devojaka.

o.Gavrilo -   Ideš li ti redovno na nastavu?

*** Naravno oče ...

o.Gavrilo -  Kako ti izgleda, hoće li ti biti nešto od učenja i savladavanja gradiva?

*** Učenje neće biti teško, jer smo vođeni ljubavlju.

o.Gavrilo - I ljubavlju prema pozivu koji ste odabrali.

*** Interesantno je.

o.Gavrilo - Šta je interesantno?

*** Predavanja su nam nova i interesantna.

o.Gavrilo - Odlično kad se ti interesuješ i voliš to što si odabrao.

*** Treba voleti i ljubiti sve ono što je od Boga nam dano ..zar ne oče?

o.Gavrilo - Budi dobar i disciplinovan student da bi bio dobar pastir duhovni.

*** Hoću oče.

o.Gavrilo -  Kad sa ljubavlju prihvati ono za što se čovek se opredelio da bude u životu, tu ima i uspeha onda, pa makar i poteškoće povremeno naišle.

*** Još nesto bih da Vas pitam. Pevam u crkvenom horu već dve godine i sluzimo se višeglasnim pojanjem dok nas na fakultetu uče da negujemo jednoglasno pojanje. Šta je ispravno?

o.Gavrilo -  Samo da se slavi Gospod, kojim god glasom da se peva.Ako su tako odlučili na fakultetu da se uči, tako i prihvati.

*** Hoću. Biće mi malo teško da se prilagodim, ali neće predstavljati problem.

o.Gavrilo - Ni u čemu nemojte da se suprostavljate profesorima.

*** Nećemo. Još da Vam kažem i ovo. Pokušavam da nagovorim majku da ne puši cigarete više, ali me ne sluša. Imamo malu kuću i duvan svuda dopre, pa mi smeta. Međutim ona ne želi da me sluša.

o.Gavrilo - Odakle dopire?

*** Iz majčine sobe. Imamo 2 sobe, kuhinju i kupatilo. Vrlo smo skromni što se tiče materijalnog.

o.Gavrilo -   Šta, hoće da se uguši u dimu od duvana?

*** Neće, nego meni smeta duvan. Ja pokušavam da je zamolim da ostavi duvan ali neće. Ne znam kako mogu da joj pomognem.

o.Gavrilo - Pa šta ćeš kad neće, imaš li ti drugi izlaz iz toga kad ona neće da prestane da puši, a tebi smeta. Imaš li ti kakvu ideju?

*** Jedino da zatvorim vrata i otvorim prozore, ništa drugo. Moja majka pije lekove, jer ima post porođajnu depresiju,koja dugo traje jer lekari nisu na vreme sprečili razvitak te depresije.

o.Gavrilo - Šta ćeš kad bude zima, smrznućeš se.

*** E, ne znam. Ima još nešto. Nekako se baka i ujak sa majčine strane plaše što sam krenuo ovim putem. Oni kažu da je to lepo, ali kad sam rešio da postim bio, oni su se  uplašili  i počeli da me odvraćaju od toga. Sad treba u ponedeljak sa kolegom sa fakulteta da idem kod Mitropolita  da tražim pomoć da mogu da kupim knjige za fakultet. Majka ne radi nigde, a otac ima drugu porodicu i daje mi 5000 dinara mesečno.

o.Gavrilo - Odgovori ti njima da se sada živi u  novom vremenu i da nije više tako kao kad je komunizam vladao.

*** Ne vredi, jer oni odmah nalaze neke druge razloge. Navodno ću upropastiti zdravlje, čak  mi komšinica, koja se druži sa bakom je rekla da sam ja dete i da nisam grešan. Svi su grešni. Ja sam grešan kao i svi. Niko nije bezgrešan osim Gospoda Isusa Hrista. Kad im kažem da nije više komunizam i da je to moj put, oni se uplaše da sam zastranio. Baka i mama počnu da plaču

o.Gavrilo - Reci im da malo prošetaju i posete nekog bolesnika u bolnici pa da vide da je bolnica prepuna i da nema mesta da mesta da prime sve pacijente, a svi su se razboleli većinom oni koji nisu postili i nisu se pridržavali onoga što je Crkva propisala, razboleli se od prejedanja većinom i pijenja svačegata što trpali u želudac i u stomak pa želudac nije mogao da preradi.Tako razmišljau sve te generacije koje su živele u vreme ateizma oni i ne mogu drugojačije da razmišljaju i prihvate život u veri.

*** Znam oče, ali vrše ogroman pritisak na mene šta god im rekao, osim dede.  Deda je i u vreme komunizma slavio slavu.

o.Gavrilo - Moli se ti Bogu i ne obraćaj pažnju na tu njihovu ideologiju i na njihov način razmišljanja i ćuti i nemoj im se suprostavljati i nemoj ih s nečim ubeđivati, samo pokaži primerom da si dobar i sačuvaj mir u sebi. To je tebi samo iskušenje, ali se da podnositi samo trpljenjem i smirenjem.

*** Znam lepo kaže Gospod: „Ko ljubi oca ili mater većma nego mene, nije mene dostojan.“

o.Gavrilo - Tako i postupi po reči Gospodnjoj, i za njih se moli Bogu.

*** Hoću oče,  hvala Vam mnogo. Sam Bog me je doveo k vama.

o.Gavrilo -  Bogu hvala. Kad god budeš imao duhovne potrebe, javi se i rado ćemo o duhovnome na ovaj virtuelni način komunicirati. Bog blagoslovio.

*** Hoću oče. Blagodarim oče.

o.Gavrilo -  AMIN.

Na dan sveštenomučenika Jeroteja Atinskog 2009. god.

Pregleda: 4548