Duhovni razgovor oca Gavrila sa sestrom M.S. A-   A+

o.Gavrilo - Bog blagoslovio.

***  Blagodarim oče. Imate li samo malo vremena za mene? U teškoj sam psihičkoj krizi.

Koja psihička kriza?

*** Sestra iz Nemačke mi je dala Vašu adresu i znam da nisu moji problemi najveći,  ali sam ja  van sebe.

Zbog čega?

*** Trudna sam i  nezadovoljna sam. Imam još jednu devojčicu od 5 godina, hvala Bogu, zdravu, ali sam ja nekako nesrećna. Mužu je smešno i ne razume.

o.Gavrilo - Zbog čega si nesrećna?

*** Neki unutrašnji nemir i nezadovoljstvo me spopada.  Idem u crkvu,  postim...

Šta Vas muči?

*** Sve mislim da radim kako treba,  ali opet...suprug me brine, onda prošlost.

o.Gavrilo - Šta je sa suprugom?

*** Ne radi i nezaintresovan je, za sve je hladan.

o.Gavrilo - Koliko Vam je godina?

*** 31. Već sam 9 godina u braku. Muž ima 40 godina Sve je na moja leđa palo nekako i to je preveliki teret.

o.Gavrilo - Jeste li sa mužem zajdno, niste rastavljeni?

*** Jesam. Od svih muka,  ja samo umišljam još neke bolesti.  Sve medicinske kontrole su u redu,  ali opet svaki dan nešto novo se dešava.

o.Gavrilo -
Kakve su tu sada komplikacije da ti je tako teško?

*** Zato što on ne radi, a ja se brinem i trudim se u kući da budem i žensko i muško, a on ne razume me.  Meni ipak samo treba lepa reč i u ovom stanju ništa više,  a  to ne dobijam.

o.Gavrilo -
Čime se  uopšte zanimaš,  radiš li šta fizički?

*** Fizički ne radim,  sad sam trudna i ne radim ništa,  ali inače kupujem i preprodajem i uvek nešto radim i doprinosim u kuću.

o.Gavrilo – Zašto se svađate ?

***  Više se ni to dešava. Kad on počne sa svađom, ja izbegavam sve konflikte u kući,  jer ne želim da se još više nerviram. Ubija me njegova hladnokrvnost prema svemu.

o.Gavrilo -
To izgleda da se dešava od dosade kad nemate nikakvo zanimanje.

*** Ima i toga,  ali najgore je što smo oboje kući. Moj muž se čak ni ne trudi da nađe posao.

o.Gavrilo -
Izgleda da je on miran i staložen kad ne reaguje i ne uznemirava se ništa.

*** Ipak  voli da čačka i psuje. Viče na dete bez razloga.

o.Gavrilo -
Mora na nekoga da se ljuti i da ima ventil. Dete ćuti, ali kad bi se s tobom zakačio, verujem da ne bi ti ućutala,  on bi jedno, a ti bi deset.

*** Ja se ne svađam. Ranije jesam, ali sada ne.

o.Gavrilo -
Koliko godina ima kako si prestala da mu ne odgovaraš?

*** Pre 4-5 godina sam prestala.

o.Gavrilo -  Dobro je to i znači da mu ti uopšte ne odgovaraš i ničim ne reaguješ, ali  možda barem mimikom ili pogledom.

*** Možda nesvesno,  ali trudim se da smirim živce koliko mogu. Želim slogu, mir i razumevanje i jedan skladan brak. Ništa više ne tražim.

o.Gavrilo – Voliš ga.

*** Da. Ne bih inače rađala dete.

o. Gavrilo -  Mnogo ili malo?

*** Mislim da ga dovoljno volim.

o.Gavrilo - Vidiš da on želi još dece.

*** On je u suštini dobar. Ne kocka se i ne luta,  ne troši,  ali ima neko ludilo,  koje ja ne mogu da definišem. Osećam ja tu njegovu ljubav,  ali posle pet minuta recimo sve mi prisedne.

o.Gavrilo  - Nemoj ti da obraćaš pažnju na njegovo ludilo.

*** Sve počinje onda da me boli i srce preskače. Mislim da ću umret i sve neke gluposti. Ništa lepo. Ja recimo puno razmišljam unapred i šta će biti i  onda sama sebe opterećujem.

o.Gavrilo -
Čuvaj srce da ne bi jednog dana srce stalo. Nemoj da se opterećuješ,  nego zajedno podelite kućne i porodične obaveze.

*** Pokušavam.

o.Gavrilo - Ide li on s tobom u crkvu?

*** Ide, ali retko.

o.Gavrilo -
Smirićete se kad budete stariji.

*** Nije bio kršten, a ja sam ga naterala i venčani smo u manastiru. Dete nam je kršteno  i slavimo Đurđevdan i to opet na moju inicijativu. Ja ću da osedim dok se smirimo. Hvala Vam na savetima i pomolite se za mene i moju porodicu.

o.Gavrilo - Sada ste puni energije,  a ništa ne radite,  pa morate da dođe do takvih situacija. Ako ne bi toga bilo,  život  bi vam bio neinteresantan. Bila bi monotonija i bilo bi još gore.

*** Potrudiću se da promenim nešto.

o.Gavrilo - Bog blagoslovio.

*** Blagodarim.

AMIN.

Na dan Sveštenomučenika Dionisija Aeropagita 2009.  god.

Pregleda: 4828