Duhovni razgovor oca Gavrila sa sestrom M... A-   A+

*** Pomaže Bog oče Gavrilo, blagoslovite, samo da Vas pozdravim i da Vam saopštim da sam u manastiru U.... upoznala oca S....,  koji Vas poznaje i pozdravlja.

otac Gavrilo -  Bog blagoslovio sestro M.....

***  Hvala oče,  ovo tek sada vidim. Bog Vam svako dobro dao!

otac Gavrilo -   Radim, i ne fantaziram o bolestima.

***  Vi ste pravo čudo!  Oče, fascinirana sam,  kako brzo usvajate znanja iz internet - tehnologija! Da li neko od braće sa Vama radi, ili to Vi sami?

otac Gavrilo -  Trudim se sa onim, što mi je Gospod dao. Dao mi je mi je talenat da ga umnožim, jer će se od mene tražiti da li sam ga umnožio ili zakopao kako stoji u Svetom  Jevanđelju. Za tehničke zadatke imam spoljne saradnike, kad za to treba savet.

***  Divno je koliko talenta imate za tehničke nauke, a osim toga, zaista umete da date pravi savet kroz sopstveni primer. Kod mene zaista postoji jedna čamotinja i nerad, upravo ono na šta ste ukazali. Svi su ushićeni, kako brzo usvajate  potpuno nova znanja! Oče Gavrilo, Vi o tome i ne razmišljate, ali da li znate da moje školske drugarice ne umeju kompjuter da uključe, a nije da se ne interesuju, nego  prosto nemaju pojma, a Vi, predani Bogu, postu, molitvi, pa vodite forum, pa skajp,ma Vi ste čudo!

otac Gavrilo -  Kreator sam sajta i radim na sajtu sve, pratim šta se piše i objavljuje na svim pravoslavnim sajtovima u svetu i kod nas, na svim jezicima,  jer je naš sajt  SVEPRAVOSLAVNI I VASELJENSKI  i nema FILETIZMA.  Naš Gospod Isus Hristos je došao na ovaj svet i stradao na krstu za ceo rod ljudski da  se spase, a nije došao da se spasu i naslede Carstvo Nebesko samo Grci, Rusi,  Srbi, Bugari..., nego da se spase ceo  rod ljudski, svi koji u NJEGA POVERUJU i krste se U IME SVETE, ŽIVOTVORNE I NERAZDELJIVE TROJICE.

*** Amin! Kako je ovo lepo rečeno! Vi ste naš anđeo! Naše duhovno svetlo!

otac Gavrilo -  Videla si na našem sajtu od skora da prevodimo tekstove o Grcima, kako misionare  po celoj Africi, Indoneziji, Japanu, Indiji i privode ljudske duše ka Gospodu i ne žale truda i vremena, nego su zasukali rukave i rade na njivi Gospodnjoj, e to je zaista, zaista zadivljujuće. Njihov rad i trud je uzoran, pa tako da se i mi ugledamo na njih. Ne treba da idemo daleko u Afriku na misionarenje. Potrebno je u našem narodu raditi i misionariti. Mnogi su samo kršteni,  a daleko su od pravoslavlja. Mnogi su zahvaćeni sujevjerjem i praznoverjem.

*** Da, oče, videla sam svetle primere iz ovih egzotičnih zemalja.Istina je da je naš narod samo delimično u veri iako su mnogi kršteni.

otac Gavrilo -  Neki ne znaju  kako da se pravilno znamenuju krsnim znakom,  a sebe smatraju velikim  "pravoslavcima".

*** Malo ljudi posti, malo se pričešćuje, malo ljudi ide u crkvu na Bogosluženja, barem je u mom kraju  tako, a evo videla sam nedavno i u okolini Zlatibora da je mnogo  bogomolja i starih i novih, a malo ljudi, jer dolaze i odlaze više turistički. U Bugarskoj kad sam bila, u Velikom Trnovu, njihovom drevnom gradu, oče Gavrilo, tamo su crkve uglavnom pretvorene u muzeje.  Ja sam očekivala da tamo nađem crkvu Svete Petke Trnove, a oni kažu da je negde u brdima, i ne pokazaše mi, a  mesto, gde su prvobitno počivale mošti Svetog Save, jeste crkva, ali i to više liči na muzej. Od onoliko crkava samo 2-3 su u funkciji,a stara patrijaršija na brdu Carevec pretvorena je isto u muzej, pa još uključuju raznobojna svetla i muziku kao u cirkusu. To je navodno kao atrakcija za grad, a imaju Bogoslovski fakultet. Tako sam išla od crkve do crkve, kad gle, i oltari skinuti u mnogim crkvama, a ni jednog monaha nisam videla, već samo jednog mirskog sveštenika. Htedoh da napravim putopis, ali šta da napišem? Ništa.

otac Gavrilo -  Dugo je godina u pravoslavnim zemljama haralo bezbožništvo i ateizam, koji je nudilo raj na zemlji, ali vidimo sad kakav se plod time izrodio. Vidimo danas duhovnu i duševnu pustoš, kriminal, nemoral,  masovna samubistva mladih i starih i mnogo toga drugog, a to se čini, zato što su  duše prazne.

*** Jeste, pa ipak kod nas još ima monaha i živih crkava i manastira, Bogu hvala, a juče sam bila u Manastiru Svetog Romana i  Manastiru Pokrova Presvete Bogorodice, a pre 2-3 dana upoznah i oca S.  u Manastiru U...., koji je čuo za Vas, i kaže da Vas poznaje. Nažalost nije bilo vremena za duži razgovor s njim, ali imam broj telefona, pa razmišljam da ga pozovem i da možda napravim kraći razgovor,  pa da to bude prilog, ako otac S.....pristane. Pristao je da se slika u manastiru, a ako pristane na razgovor i ako napravim dobar intervju,poslaću Vam kao prilog za sajt Manastira Lepavine. Osećam da je to jak duhovnik, a u manastiru U...., osim turista, ima malo ljudi, zato što je to retko naseljen kraj,  a otac S..... je monah već duže od 40 godina.

otac Gavrilo -  Dobro bi bilo da napraviš, ali kod monaha se često menja raspoloženje u toku dana, pa nekad pričaju i nikad kraja, a ponekad ćute i samo gledu u zemlju, kao da su izgubili sve ovce i ništa na pitanja ne odgovaraju.

*** Pokušaću, pa ako uspem, poslaću Vam razgovor kao prilog za sajt. Nazvaću ovih dana.  Puno Vas pozdravljam. Vi mi uvek pomognete na pravi način!

otac Gavrilo -  Ipak, pre nego to ga pitate,  pogledajte  kakva će biti vremenska prognoza i vreme utiče na raspoloženje  za razgovor.

*** Hoću oče Gavrilo, ne brinite i još jednom puno pozdrava!

otac Gavrilo -  Bog blagoslovio. AMIN.

9 septembar 2009 god.

Pregleda: 5757