Duhovni razgovor o.Gavrila sa bratom Mihom A-   A+

- Blagoslovite oče Gavrilo!

o.Gavrilo- Bog blagoslovio brate Miha!

- Kako ste Oče?

o.Gavrilo- Dobro, Hvala Bogu.

- Drago mi je da mogu opet razgovarati s Vama. Čitao sam Vaše odgovore braći i sestrama u Hristu. Sa bratom Petrom razgovarali ste o njegovoj neodlučnosti da izabere ili svet ili „sveto“ da tako kažem i o njegovom manjku volje da se odrekne greha. Tu sam negde i ja. Tako me vuče tihovanje, mir i blagost koja zrači od ljudi kao što ste Vi, a ipak mi na drugoj strani nedaju mira razna iskušenja.

o.Gavrilo- Polako...samo treba težiti ka dobrome i udaljavati se od onoga što je štetno po dušu, truditi se u činjenju dobrih dela onda će se i duši početi osećati radost, mir i spokojstvo.

- Da, trudim se Oče. Čitao sam na internetu i o Isusovoj molitvi, koju sam i sam već upražnjavao i u njoj nalazio utehu. Danas sam pročitao da bi trebao imati blagoslov da bi upražnjavao Isusovu molitvu.  Jeli to tačno?

o.Gavrilo- Duhovno rukovodstvo bi bilo potrebno, ali nije i neophodno. Molitvu treba jednostavno bez naprezanja mozga i usiljavanja ponavljati, onda će se steći mir i spokojstvo, a nakon toga se oseti i plod molitve.

- Dobro, pokušat ću! Želim da Vas pitam još nešto u vezi mog verskog života - eto, kršten sam u Rimokatoličkoj crkvi kao dete posle toga nisam išao na veronauku a ni redovno u crkvu. Kod kuće moj odgoj je bio na temelju hrišćanskog morala, da tako kažem, ali bez molitve. Sad već nekoliko godina „tražim“ Boga, odnosno iskreno rečeno kako kad, „ON“ mi neda mira.

Preko jednog prijatelja , interneta i „slučajnih“ susreta s nekim ljudima došao sam do pravoslavne vere. Bez obzira što sam već neko vreme redovno odlazio na Sv. Liturgiju nekako nisam bio odlučan da priđem svešteniku , napravim odlučujući korak i kažem „tu sam, želim da budem punopravan član Crkve Hristove“. Znajući svoju narav i istoriju, ne smatram se vrednim takvog dara.

o.Gavrilo- Dovoljno si zreo i odrastao da sam možeš da hodaš stazom kojom te srce vuče, a to je put ka Carstvu Nebeskom.

- Hvala Vam na savetima i svim rečima. Zamolio bih Vas da se pomolite za moju baku Mariju, koja leži u bolnici a doktor kaže da je pitanje vremena kada će nas napustiti.
Još jednom hvala, neka Vas Bog čuva u zdravlju i svu obitelj u manastiru. Z Bogom!

o.Gavrilo- AMIN!

- A M I N!