Duhovna besjeda o. Gavrila A-   A+

Kako da znam da li je neki stariji sveštenik prošao školu pošlusnosti, ili neki mlađi? Kod nas u gradu ima jedan dobar sveštenik, stariji je, ali ga je vladika bio odredio za inspektora za vjeronauku i oslobodio ga duhovništva. Imao je mnogo obaveza i stalno je morao negdje putovati. Mogao je samo pet minuta da odvoji za razgovor, kaže: ako ja ostanem duže s vama, ode moj voz i ostaše moje obaveze oko vjeronauke. Jednom sam ga upitala da čita molitvu za mamino zdravlje, a on mi je rekao: bolje je otići u manastir, jer kad se molitva čita, posebno za bolesnika, čovjek treba da se moli do krvi i znoja (tako je nešto rekao), a ja to ne mogu, ja sam u drugim mislima i ne mogu da budem skroz u molitvi. Čini mi se da taj sveštenik ima smirenje, jako je skroman u razgovoru s ljudima.

- Po crkvenim propisima svaki vernik treba da je potčinjen svom parohijskom svešteniku, bio on star ili mlad, jer parohija je duhovna zajednica, a sveštenik je postavljen od episkopa da bude na čelu te zajednice. Ako ne poštujemo taj poredak, onda nastaje anarhija. Vernik može i treba da posećuje i druge crkve i manastire, ali znaš da čovek ima samo jednu porodicu i rođen je od jednih roditelja. A ako se roditelji zbog nekog razloga posvađaju i rastanu, deca počinju da lutaju.

Pregleda: 3896