Duhovni razgovor o.Gavrila sa bratom Mladenom A-   A+

- Pomaže Bog, oče, blagoslovite.

o.Gavrilo- Bog te blagoslovio, brate M…

- Imam pitanje o Sv.Liturgiji. Malo ko razume Sv.Liturgiju, šta se u njoj dešava. Ljudi gledaju na Sv.Liturgiju kao na pozorište. Zašto je to tako? Koliko je to do sveštenika, koliko do nas mirjana? Sveštenici slabo opominju vernike na to koliko je važna Sv.Liturgija za spasenje naših grešnih duša, a i mi vernici smo veoma pasivni.

o.Gavrilo- Najlakše se na ovo pitanje može odgovoriti: organizujte pri parohijskoj crkvi sa vašim sveštenikom VERONAUKU ZA ODRASLE, i tada ćete od vašeg duhovnog pastira naučiti sve o Sv.Liturgiji i o životu u Crkvi.

- Da, slažem se sa Vama, treba veronauka i odraslima. Ali opet je pitanje koliko je sveštenik spreman da drži veronauku starijima. A među nekim starijim vernicima vlada velika gordost, jer misle da sve znadu.

o.Gavrilo- Da, skoro me neko pitao isto pitanje. Čini mi se da sam odgovorio ovako: kad je ovca gladna, ako ne bude blejala da probudi pastira ostaće gladna i na kraju će uginuti. Ili ako drugi pastir iz drugog stada čuje ovu ovcu da bleji zbog gladi i žeđi, povešće je svom stadu i nahraniće i pribrojaće je svom stadu i biće njegova.

- Ja sam Vas to pitao, oče.

o.Gavrilo- Brižnom pastiru neće biti teško da sabere svoje stado u svom toru.

- A šta, oče, ako pastir nije brižan, šta da radi stado?

o.Gavrilo- Menja se pastir ili on ide na lečenje, daje se lek protiv spavanja, smanjuje mu se najamnina. Koliko bude radio, toliko će dobiti zemaljsku platu i od Gospoda nebesku nagradu.

- Primetio sam da na Sv.Liturgiju dolazi malo ljudi iz vaše manastirske okoline. Kao kod nas u Celju, malo je onih koji su iz grada. Zašto je to tako, da više dolazi vernika sa strane nego iz okoline?

o.Gavrilo- Ja imam veliko stado na celoj kugli zemaljskoj. Moju virtualnu VERONAUKU posećuje dnevno od 500 do 1000 duša, a od tih 1000 jedan si ti. Video si koliko subotom i nedeljom ima hodočasnika našoj svetinji na poklonjenje, čudotvornoj ikoni Presvete Bogorodice Lepavinske. Video si koliko je duhovno sabranje i učešće na Sv. Liturgiji, koliko se vernici ispovedaju i primaju Sv. Tajnu Pričešća, koliko je isceljenja ispred Ikone, video si i osvedočio si se i sam za koliko hodočasnika subotom pripremamo trpezu ljubavi, kao u stara vremena hrišćana. I sam si bio ugošćen i počašćen na toj trpezi, koja je bila spremljena za sve koji su učestvovali na Sv. Liturgiji. To je misionarski duhovni rad bratije manastira Lepavine, na broju i imenima: arhimandrit Gavrilo, jerođakon Vasilije, monah Teofan i monah Marko.

- SLAVA BOGU. Znam koliki je nadljudski Vaš napor i bratije. Znam koliko je Vaše stado veliko, i sam se ponosim time što sam dio Vašeg stada, oče.

o.Gavrilo- A to što pišeš da si primetio kako iz okoline manastira dolazi malo vernika, to ti ne bih dao za pravo. Ti ne poznaješ ljude iz okoline manastira, pa da znaš koliko ih je došlo ili nije.

- Nismo se razumeli, oče.

o.Gavrilo- Da, jesmo.

- Dobro, kako Vi kažete, oprostite meni grešnome. Hvala Vam na odgovoru. Svako dobro Vama i bratiji od Gospoda i Presvete Bogorodice.

o.Gavrilo- Hvala.

Pregleda: 3725