Duhovni razgovor o.Gavrila sa bratom Aleksandrom A-   A+

- Oče blagoslovi!

o.Gavrilo - Bog blagoslovio, brate Aleksandre!

- Vidjeh Vas ovde, pa rekoh da vidim kako ste?

o.Gavrilo - Dobro sam, hvala Bogu! Kako je kod vas duhovni život?

- Hvala Bogu, dobro je, mada bismo trebali malo ćešće da idemo u crkvu, ali koliko stižemo, idemo. Približava se slava Sveti Nikola, pa izvolite Oče, dođite!

o.Gavrilo - Pa, čime ste zauzeti kad nemate vreme za crkvu?  Hvala na pozivu.

- Ne kažem da ne idemo, ali ne koliko bismo trebali. Mislim da bi se svake nedelje trebalo ići u crkvu, ali iskreno, mi to ne radimo. Trudimo se da idemo što češće.

o.Gavrilo - Kao što je telu potrebna telesna hrana, tako je i duši potrebna duhovna hrana.

- Da, naravno! Vernik sam i slavim slavu, obe ćerke su mi krštene u manastiru Končul, supruga mi je iz Sopoćana, živela je skoro odmah do manastira.

o.Gavrilo - Kako je nedeljom kad se ide u crkvu, da li je crkva puna?

- Iskreno Oče, kako kad! Mada je iz godine u godinu, sve više vernika, hvala Bogu! Kod nas su se doskoro osećale posledice komunizma, a sad i oni koji nisu slavili slavu, opet kažem hvala Bogu, sada su počeli.

o.Gavrilo - Znaju li vernici više o svojoj veri ili idu u crkvu da se vide ili eto, valja se! Imate li veronauku u školi za decu?

- Iskreno, kako ko! Otac Rašo je tu i redovno priča o veri, pa ko ima želju da nauči, on je uvek spreman da pomogne i da posavetuje. Veronauku u školama imamo naravno, mada se nekolicina dece odlučila za građansko vaspitanje, jer su mogli da biraju između veronauke i građanskog vaspitanja, ali to je ono što sam rekao: posledica komunizma!

o.Gavrilo - Imate li neku prostoriju u kojoj biste se posle Sv. Liturgije okupli da vam o.Rašo govori o duhovnom životu?

- Obično to radi u crkvi posle Liturgije. U crkvi priča o veri i savetuje kako bi trebalo ponešto pročitati iz crkvenih knjiga. Uvek je tu ako nam nešto zatreba i spreman je kad god je potrebno da izađe u pomoć. Nekoliko puta je i mene posavetovao i pomogo što se tiče duhovne strane. Kad mi je majka umrla, često sam se konsultovao sa ocem Rašom i za sve je imao rešenje koje bi me utešilo. Zahvalan sam mu puno!

o.Gavrilo - U crkvi se odvija Sv.Liturgija i propoved, ali vi za vreme Sv.Liturgije ne možete da ga pitate što vas zanima iz liturgičkog života, recimo šta je Sv.Liturgija, od kad je počela da se služi i ostalo što vam nije jasno! Dobro bi bilo da pri crkvi imate i VERONAUKU ZA ODRASLE!

- Postoje jedino konaci, gde posle Sv.Liturgije ko god hoće može da svrati. Dobro je došao i šta god mu nije jasno, tu može da pita. Kod nas nema Veronauka za odrasle, mada bi trebalo da bude.

o.Gavrilo -  Jeste! Uvek ponavljam, dok ovca zableji da probudi uspavanog pastira, ona će uginuti od gladi ili žeđi!

- Znam, ali trenutno ovde nema nekog rešenja, za sad.

o.Gavrilo - Kakvo bi rešenje trebalo da bude?

- Moralo bi da se napravi ili da se iznajmi neka prostorija koja bi služila narodu da tu dolazi i da pita sve šta ih zanima oko vere? U svakom sučaju, koga nešto zanima može da dođe i da pita.

o.Gavrilo -  Kako je u vašem kraju ili vašoj parohiji? Da li narod posti, ispoveda li se i da li se redovno pričešćuju ili to rade ređe?

- U poslednje vreme dosta ljudi posti, ali ima dosta i onih koji ne poste.

o.Gavrilo - Kako parohijini primaju svog sveštenika za osvećenje slavske vodice u kući? Kako slave KRSNU SLAVU?

- Otac ide po parohiji da sveti vodicu, sprema se činija sa vodom i bosiljak.

o.Gavrilo -  A imate li neku zabavu za omladinu u vašem mestu?

- Kako mislite, uopšte ili nešto vezano za crkvu?

o.Gavrilo -  I ako imate, kako je to posećeno i koliko se zadržavaju noću na tim zabavama?

- Oče, ja sam muzičara i sviram na dosta zabava. One počinju obično oko 20 časova i traju do 24-01 sat.

o.Gavrilo -  Važno je da pastir zna gde su mu ovčice, da ne bi došao koji vuk, te mu zgrabio ovcu!

- Da, ali mladi gledaju na to da žive u 21. veku, moderniji je onaj ko duže ostane, taj je bolji. Tako se sad na to gleda. Kako Vaša noga, Oče?

o.Gavrilo - Baš zato je potrebna VERONAUKU ZA ODRASLE! Gde ima više mladih: u crkvu ili na zabavu?

- Iskreno, na zabavi, malo je mladih u crkvi. Većina je strijih osoba.

o.Gavrilo - Lakše je biti tamo gde duša gubi uz muziku i u dimu duvana i uz po koju čašicu, nego u crkvi, da dušu spasu i duhovno nahrane!

- Šta da Vam kažem, Oče… ja to ne mogu da promenim!

o.Gavrilo - Zato je tu duhovni pastir kome su ovce poverena da o njima brine da duhovno ne poginu.

- Razumem ja to, Oče, ali mislim da je o. Rašo dobar duhovnik i da pomaže svakom kome treba (ako ste na njega mislili?). Bar je meni dosta toga pomogo i oko nekih problema koje sam imao i šta god sam ga pitao, uvek mi je izašo u susret. Ogrešio bih se kad bih rekao drugačije!

o.Gavrilo - Ne sumnjam, ali izgleda da ovce ne prepoznaju glas svog pastira.

- Istina, ali on se trudi. Čak je počeo i skoro priveo kraju izgradnju crkve u naselju, da ne bismo morali da idemo do manastira Končul. Mislim da je dosta uradio za narod i parohiju u kojoj živi 5000 stanovnika, možda malo više. Oče, moram da idem, pa se nadam da ćemo se još čuti i naravno, izvolite za Sv. Nikolu na slavu, da vidite kako to ovde ide. Bilo bi mi drago da budete moj gost.

o.Gavrilo -  Hvala na pozivu!

Pregleda: 4070