PROIGUMAN HILANDARSKI STARAC NIKANOR
Kategorija: Vremeplov
četvrtak, 21 jul 2011 11:04
o.Gavrilo Iz besede koju je povodom upokojenja starca Nikanora (4. marta 1990.) izgovorio Mitropolit crnogorsko-primorski G. Amfilohije: "Na Nedjelju Pravoslavlja iznenada se upokoji, u Sidneju u dalekoj Australiji, starac Nikanor Hilandarac, u 87. godini zemnog života. "Ići ću", rekao nam je na dan Svetog Jovana ove godine, prilikom prolaska kroz Beograd, "makar se desilo da tamo za svagda ostanem." I eto, zaista se i dogodilo! Starac Nikanor je bio rijetka ličnost među savremenim našim Hilandarcima, a i monasima i duhovnicima uopšte. Rođen je u selu Divcima, kod Valjeva, u čestitoj srpskoj porodici. Šezdeset godina je proveo u manastiru Hilandaru. Dugogodišnji proiguman, epitrop i duhovnik manastira Hilandara, bio je od velikog ugleda u cijeloj Svetoj Gori, bio je ne jednom i prot Svete Gore Atonske. Po toj dužnosti se on našao kao predstavnik manastira Hilandara i za vrijeme proslave hiljadugodišnjice Svete Gore, dočekavši u tom svojstvu tadašnjeg vaseljenskog patrijarha Atinagoru, zajedno sa drugim pravoslavnim patrijarsima i grčkim kraljem Pavlom"...

(ova tema ima 5258 poseta )


Marko Popović Dobrih sveštenika ima oče... Pre sam mislio da ima samo loših. Hvala Bogu... Daj Bože da vidimo samo čiste stvari jer je čistima sve čisto. Amin.


Saša Lazić Sjaji kompletnom svojom ličnošću, kako takve starce ne zavolit već preko slika, kad su smireni kao jaganjci...naprosto privlače ka sebi...Mnogi se čude kako je carinik na jedan poziv Gospodnji--pođi za mnom--ustao i krenuo, kako ne bi, kako tek Gospod privlači kad ovi Starci tako privlače...


Milena Puaca Kakva svijetlost ,mir,blazenstvo posto covijke se topi i zaboravlja u trenutku gdje zivi ,staje dah ,srce treperi, o to nas Gospod okrpeljuje preko vasih priloga oce Gavrilo.Da ste nam blagosloveni od Gospoda. nasega .Amin


Mićo Kojić DOBRICA...sa naročitim poslanjem, imao je samo Osnovnu školu, ali riznicu mudrosti...poslali su ga u Australiju da miri raspojasane Srbe i tamo se upokojio...Vječan mu pomen...Jovan Hrnjakovic Jednoj baka Vuki bogomoljki koja šije sveštene odežde je proiguman Nikanor- rekao pre odlaska u Australiju: ,,Vidimo se u Carstvu Nebeskom,, Veliki starac Nikanor, čuo sam sve lepo o njemu od ljudi koji su ga videli i znali, i moja majka ga je znala i slušala starčevu propoved u Pokrovskoj crkvi u Beogradu, kaže: ,, Onoga koga ja ispovedim i pričestim, on je kako treba ispoveđen i pričešćen,,. Kolike odvažnosti pred Bogom!. Hvala oče Gavrilo na ovoj lepoj kratkoj biografiji, srećan vam praznik oče igumane Gavrilo i vašoj brateiji čedima, i svima koliko vas ima svetih prvovrhovnih apostola Petra i Pavla ljubaznog + + +

Jovan Hrnjakovic Evo majka moja me ispravlja da je starac Nikanor ispovedao i pričešćivao u manastiru Rakovica - Na slavu Velika Gospoina! i to rekao + + +


LJiljana Botić Vilotić Pomaže Bog oče Gavrilo! Smatram da ti starci posjeduju posebnu Božiju blagodat koja im je data kroz njihove neprestane molitve . Ta Blagodat kojima oni zrače i privlači nas vjernike ,jer svi bi htjeli bar djelić te ljubavi koju oni posjeduju.


Mićo Kojić Nekadašnji veliki Starci poput +Nikanora, oba +Mojseja, +Arsenija, +Mitrofana....su ostavili takvu prazninu koju nije moguće popuniti...takva je bar percepcija moje nedostojnosti...Natasa Ilic Milovac Pleni, kao da osim njega nista ne postoji na ovoj slici. Zraci, sija i pogledom prodire u dusu. Prosto natera coveka da se zapita o sebi i sagresenjima svojim. Divan je! On nas sigurno cuva i moli Boga za nas u Carstvu Nebeskom. Slava mu!


Biljana Ostojic Još jedan Božiji ugodnik,blagodarim oče Gavrilo i na komentaru.I da znate da se obradova ,starac Nikanor rođen u mom kraju.Hvala i bratu Jovanu da divnim komentaru.Spomenka Sladoje Petrovic Cula sam za o.Nikanora da je bio divan duhovnik i sve najbolje sto monah moze biti, iako oni ne vole da ih hvalimo.Slava Bogu sto ga imadosmo da se moli Gospodu i za svoj srpski narod.Ali zaista ne zelim da verujem da su svi veliki duhovnici i starci otisli u Carstvo Nebesko.Iskreno se nadam da ih ima i sada, bar na Svetoj gori u isposnicama i u nasim Srpskim manastirima, samo daleko od medija, pa mi ne znamo za njih. Oni se u samoci mole Gospodu, daleko od fotoaparata i interneta, postuju monaska pravila i ne prave sebi reklamu. Svak ima svoje poslanje i zadatak od Gospoda, ni za ove mnoge Starce nismo znali dok se nisu upokojili i dok narod nije krenuo u velikom broju u posete Sv. Gori, pa su o njima krenule price , pa neko zapisao i tako hvala Bogu i o.Gavrilu, koji izvrsava svoj zadatak od Gospoda dat, saznadosmo da postoje.


KOMENTARI NA POSTAVLJENE TEME SA PROFILA O.GAVRILA NA FEJSBUKU
 

Radio Blagovesti

Kalendar unosa

< novembar 2015 >
po ut sr če pe su ne
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Broj poseta

Prevedite blog

EnglishArabicBulgarianCroatianCzechDanishDutchFinnishFrenchGermanGreekHindiItalianJapaneseKoreanNorwegianPolishPortugueseRomanianRussianSpanishSwedishCatalanFilipinoHebrewIndonesianLatvianLithuanianSerbianSlovakSlovenianUkrainianVietnameseAlbanianEstonianGalicianHungarianMalteseThaiTurkishPersianAfrikaansMalaySwahiliIrishWelshBelarusianIcelandicMacedonianYiddishArmenianAzerbaijaniBasqueGeorgianHaitian CreoleUrduChinese (S)Chinese (T)

Vremenska prognoza